31 mln złotych na rekompensaty dla medyków
Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński poinformował, że na rekompensaty dla medyków, którzy pracują z pacjentami z podejrzeniem lub zakażeniem COVID-19 wydano ponad 31 mln złotych. Rekompensata dotyczy ograniczenia pracy do jednego miejsca.
O możliwości otrzymania dodatku za pracę tylko w jednej placówce pisaliśmy już wcześniej. Przypomnijmy, że dotyczył on personelu medycznego bezpośrednio zaangażowanego w leczenie pacjentów z COVID-19.
Cieszyński poinformował, że z dodatków skorzystało ponad 2,5 tys. lekarzy, kilka tys. pań pielęgniarek oraz ratownicy medyczni. Ponad 90 placówek te środki ma już na koncie. Natomiast z informacji uzyskanych przez PAP od resortu zdrowia wynika, że pieniądze otrzymał personel z 93 szpitali:
- ponad 2,5 tys. lekarzy,
- 6,4 tys. pielęgniarek,
- 268 ratowników medycznych,
- 768 pozostałych zgłoszonych pracowników.
Dodatkowe wynagrodzenie przysługuje osobom, które wykonują zawód medyczny i mają bezpośredni kontakt z pacjentami zakażonymi lub podejrzewanymi o zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Ponadto muszą pracować w szpitalach jednoimiennych lub szpitalach z oddziałem zakaźnym i posiadać umowę o pracę lub umowę cywilno-prawną.
Procedura zgłoszenia polegała na stworzeniu listy pracowników przez szpitale jednoimienne lub te z oddziałami zakaźnymi. Następnie lista trafiała do oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. Ten weryfikował listę i po jej rozpatrzeniu przyznawał dodatkowe środki na wynagrodzenie.
Źródło: www.rynekzdrowia.pl