Agresja pacjentów wobec personelu medycznego – opracowanie na podstawie badań przeprowadzonych wśród studentów – ratowników medycznych oraz pielęgniarek/pielęgniarzy
Zachowania takie jak przemoc i agresja są coraz częściej elementami codziennej pracy personelu medycznego w szpitalnych oddziałach ratunkowych. Celem pracy jest zbadanie poziomu wiedzy studentek i studentów WSPS pracujących jako ratownicy medyczni oraz pielęgniarki/pielęgniarze na temat agresji pacjentów przebywających w oddziale ratunkowym wobec personelu medycznego. W badaniu wzięło 100 osób. 97 ankiet zostało wypełnionych prawidłowo. Badania własne wykazały, że wielu respondentów, prawie połowa, uważa, że agresywna postawa stanowi istotny problem w pracy personelu medycznego. Zdaniem respondentów personel medyczny z agresją werbalną spotyka się dosyć często; respondenci za najczęstszy przejaw agresji werbalnej uważają wulgaryzmy, a za najrzadszy groźby.
Słowa kluczowe
agresja wobec personelu medycznego
Środowisko szpitalne jest źródłem licznych obaw, a znalezienie się w nim, według potocznego rozumowania, oznacza poważne zagrożenia stanu zdrowia. Pacjent przybywa do nowego, obcego otoczenia, z dala od rodziny i własnego domu, nie ma w zasięgu swoich prywatnych przedmiotów, z którymi przebywał na co dzień.
[...]
Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas