Akupresura i jej znaczenie w zwalczaniu bólu w kontekście działań ratowniczych - ratownicy24.pl

Akupresura i jej znaczenie w zwalczaniu bólu w kontekście działań ratowniczych

akupresura
Fot. iStock

Głównym celem tekstu jest próba przedstawiania nowego spojrzenia na aspekt zwalczania bólu z wykorzystaniem techniki akupresury pod kątem działań ratunkowych. Akupresura stanowi z jednej strony zaplecze postępowania przeciwbólowego w populacji dzieci czy pacjenta geriatrycznego, z drugiej zaś może stanowić wsparcie terapii multimodalnej z wykorzystaniem szerokiego wachlarza farmakoterapii. Artykuł ma charakter teoretyczno-poglądowy, opisujący możliwość wykorzystania akupresury w działaniach ratownictwa medycznego, omawia aktualny stan wiedzy dotyczący niekonwencjonalnych metod zwalczania bólu oraz przedstawia wybrane punkty biologicznie aktywne organizmu człowieka, które ratownik może stymulować zarówno na pacjencie, jak i na samym sobie w warunkach nietypowych, a wręcz ekstremalnych.

Słowa kluczowe: akupresura, ratownik medyczny, survival, ból, punkty biologicznie aktywne, metody niekonwencjonalne

Celem niniejszej pracy jest przedstawianie nowego spojrzenia na aspekt zwalczania bólu w kontekście holistycznego podejścia do organizmu człowieka. Przedstawiona wiedza może posłużyć jako alternatywa dla środków farmakologicznych, które z jednej strony niosą ze sobą wiele korzyści, zwłaszcza w opanowywaniu silnego bólu, z drugiej zaś należy pamiętać o przeciwwskazaniach stosowania leków przeciwbólowych, np. w populacji dzieci, u pacjentów geriatrycznych, kobiet w ciąży, zwiększając w ten sposób poziom świadomości dotyczą...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Komentarze

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.