Akupresura i jej znaczenie w zwalczaniu bólu w kontekście działań ratowniczych - ratownicy24.pl

Akupresura i jej znaczenie w zwalczaniu bólu w kontekście działań ratowniczych

akupresura
Fot. iStock

Głównym celem tekstu jest próba przedstawiania nowego spojrzenia na aspekt zwalczania bólu z wykorzystaniem techniki akupresury pod kątem działań ratunkowych. Akupresura stanowi z jednej strony zaplecze postępowania przeciwbólowego w populacji dzieci czy pacjenta geriatrycznego, z drugiej zaś może stanowić wsparcie terapii multimodalnej z wykorzystaniem szerokiego wachlarza farmakoterapii. Artykuł ma charakter teoretyczno-poglądowy, opisujący możliwość wykorzystania akupresury w działaniach ratownictwa medycznego, omawia aktualny stan wiedzy dotyczący niekonwencjonalnych metod zwalczania bólu oraz przedstawia wybrane punkty biologicznie aktywne organizmu człowieka, które ratownik może stymulować zarówno na pacjencie, jak i na samym sobie w warunkach nietypowych, a wręcz ekstremalnych.

Słowa kluczowe: akupresura, ratownik medyczny, survival, ból, punkty biologicznie aktywne, metody niekonwencjonalne

Celem niniejszej pracy jest przedstawianie nowego spojrzenia na aspekt zwalczania bólu w kontekście holistycznego podejścia do organizmu człowieka. Przedstawiona wiedza może posłużyć jako alternatywa dla środków farmakologicznych, które z jednej strony niosą ze sobą wiele korzyści, zwłaszcza w opanowywaniu silnego bólu, z drugiej zaś należy pamiętać o przeciwwskazaniach stosowania leków przeciwbólowych, np. w populacji dzieci, u pacjentów geriatrycznych, kobiet w ciąży, zwiększając w ten sposób poziom świadomości dotyczących efektów niepożądanych farmakoterapii. Niebagatelne znaczenie ma również tryb życia człowieka, który odłącza się od naturalnych potrzeb organizmu, zastępując je stymulacjami zdobyczy cywilizacyjnych. Zauważalny jest również wzrost samolecznictwa związany ze stosowaniem leków OTC, które można porównać do „pigułek na wszystko”, nie mając tak naprawdę świadomości, jakie konsekwencje może ze sobą nieść ich niewłaściwe dozowanie. Bez wątpienia jest to szybka i niewymagająca zbytniej analizy własnego organizmu forma leczenia niemal każdego schorzenia.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Komentarze

reklama
reklama

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.