Astma oskrzelowa w praktyce Zespołów Ratownictwa Medycznego
Astma oskrzelowa to przewlekła, obturacyjna choroba zapalna dróg
oddechowych. Nadreaktywność oskrzeli spowodowana przewlekłym zapaleniem prowadzi do nawracających epizodów duszności, świszczącego oddechu, ściskania w klatce piersiowej oraz kaszlu. Postępowanie ratowników medycznych na miejscu zdarzenia warunkuje, czy pacjent przeżyje, a jego przyszła kondycja zdrowotna znacznie ucierpi. Właściwe postępowanie wdrożone przez Zespoły Ratownictwa Medycznego może zapobiec pogorszeniu się stanu pacjenta, a nawet wystąpieniu zagrożenia życia, do jakiego w skrajnych sytuacjach może doprowadzić astma oskrzelowa. Artykuł obejmuje problematykę występowania oraz leczenia przedszpitalnego astmy oskrzelowej w zespołach ratownictwa medycznego.
Słowa kluczowe
astma oskrzelowa, ratownik medyczny
Wraz z rozwojem cywilizacji rośnie liczba różnorakich chorób, a także czynników, które te choroby wywołują. W przypadku astmy dodatkowym obciążeniem staje się zanieczyszczone powietrze, zwiększony poziom lotnych substancji chemicznych lub pyłów (1). Zmiana stylu życia, środowiska lub pojawienie się nowych nałogów w istotny sposób wpłynęły na zwiększenie występowania astmy oskrzelowej. Problemami nie są już tylko substancje pochodzenia naturalnego lub organicznego. Powstanie nowych lub poprawionych wersji związków czy materiałów doprowadziło do pojawienia się kolejnych czynników wywołujących alergie.
Uczulonym można być na każdy rodzaj materii występujący na ziemi. Według raportu Global Initiative for Asthma (GINA) astma jest chorobą obejmującą ok. 10% populacji, a Polskie Towarzystwo Alergologiczne szacuje, że liczba chorych w naszym kraju wynosi ok. 4 mln (2). Na całym świecie rocznie umiera 255 000 osób z powodu astmy. Oznacza to, że 1 na 250 zgonów spowodowany jest tą chorobą (3). Osoby, które wiedzą o własnej chorobie, często mają przy sobie odpowiednie leki, które poprawiają stan zdrowia. Czasami jednak zdarzają się sytuacje, w których ludzie nie zdają sobie sprawy z powagi choroby, a placówka pomocy medycznej znajduje się zbyt daleko lub jej położenie nie jest znane. Właśnie w takich przypadkach niezbędna jest szybka pomoc. Wiedza w zakresie zaostrzenia astmy oskrzelowej jest niezbędna do prawidłowego udzielenia pomocy osobom poszkodowanym.
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
- Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
- Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
- Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
- Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”