Astma oskrzelowa w praktyce Zespołów Ratownictwa Medycznego - Strona 2 z 2 - ratownicy24.pl
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Astma oskrzelowa w praktyce Zespołów Ratownictwa Medycznego

Postępowanie w zaostrzeniu astmy w Podstawowym Zespole Ratownictwa Medycznego

Astma oskrzelowa należy do chorób obturacyjnych, jest jednak jedną z łatwiejszych do rozpoznania. Diagnostyka różnicowa obejmuje między innymi: przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP), zatorowość płucną, rozstrzenie oskrzeli. Podstawą działań ratowniczych jest wywiad oraz badanie pacjenta. To dzięki niemu ratownik medyczny, pielęgniarka/rz jest w stanie trafnie określić stan pacjenta (10). 

Wszystkie informacje zebrane podczas oceny wstępnej ułatwiają postawienie diagnozy i prowadzenie prawidłowego leczenia.

Schemat postępowania w przypadku podejrzenia wystąpienia napadu astmatycznego jest zazwyczaj niezmienny. Medyczne czynności ratunkowe są wdrażane bardzo szybko u pacjenta, który odczuwa silną duszność, ucisk w klatce piersiowej oraz ostre napady kaszlu. Niedotlenienie organizmu, spowodowane głównie obrzękiem dróg oddechowych, wywołuje objaw niepokoju, prowadzi do stanów lękowych oraz często do nadpobudliwości psychoruchowej.

Wszystkie działania rozpoczynane są od przeprowadzenia oceny ABCDE oraz wywiadu. Już na samym początku należy wykonać pomiar SpO2 oraz w miarę możliwości ETCO2. Pacjentowi z ostrym napadem astmy należy niezwłocznie podać tlen. Jego przepływ należy dostosować tak, aby osiągnąć SpO2 na poziomie 92-98%. Przepływ początkowo powinien być ustawiony na 2-4 litry na minutę. Tlen powinien być podawany nawet wtedy, gdy poziom SpO2 jest w normie. Pacjenta należy pozostawić w takiej pozycji, w jakiej jest mu najwygodniej. Osoby z silną dusznością zazwyczaj najpewniej czują się w pozycji półsiedzącej. W przypadku, gdy chory jest pobudzony, częstym zjawiskiem jest sprzeciw odnoszący się do założenia maski tlenowej. Dzieje się tak, ponieważ dla osoby niedotlenionej, potrzebującej powietrza, założenie przedmiotów „ograniczających” dostęp do niego jest nielogiczne. Rzadko działają wtedy zapewnienia o podawanej mieszaninie gazowej. Dlatego też w przypadku pacjenta niewspółpracującego możliwe jest jedynie przytrzymanie maski w okolicach ust oraz nosa tak, aby w większej części oddychał tlenem wydobywającym się z maski.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama
Targi IFRE-EXPO w Kielcach
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.