Atropina – zastosowanie oraz postępowanie w zatruciu
Interakcje atropiny z innymi produktami leczniczymi
Leki wykazujące działanie cholinolityczne podawane z atropiną nasilają jej efekty, np.: trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, leki przeciwskurczowe, leki stosowane w chorobie Parkinsona, niektóre leki przeciwhistaminowe, pochodne fenotiazyny, dyzopiramid, chinidyna. Atropina poprzez opóźnianie opróżniania żołądka może powodować zwolnienie lub przyspieszenie wchłaniania niektórych leków przyjętych doustnie (6).
Atropina ulega dystrybucji do tkanek organizmu i przenika przez barierę krew – mózg. Okres półtrwania w fazie eliminacji wynosi od 2 do 5 godzin. 50% dawki ulega wiązaniu z białkami. Atropina ulega metabolizmowi w wątrobie na drodze utleniania i sprzęgania do nieaktywnych metabolitów. Jest wydalana z moczem – około 50% dawki w ciągu 4 godzin, 90% – w ciągu doby, około 30-50% dawki wydalane jest w postaci niezmienionej (6).
Działania niepożądane
Po zastosowaniu względnie niedużych dawek atropiny mogą wystąpić następujące działania niepożądane, w szczególności zaburzenia:
- układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia, zmniejszenie wydzielania wydzieliny oskrzelowej, które może powodować zagęszczenie zalegającej wydzieliny i powstanie czopu oskrzelowego (trudnego do usunięcia z dróg oddechowych),
- żołądka i jelit – [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!