Bezpieczeństwo i funkcjonalność wózków do transportu pacjentów
Transportowanie pacjenta czy podstawowa diagnostyka i procedury interwencyjne na SOR to główne zadania wózka do transportu pacjentów. Wymagania, które mu stawiamy są proste: wytrzymały, łatwy w przetaczaniu, funkcjonalny, prosty w obsłudze i bezpieczny.
Każdego dnia personel medyczny pokonuje nieraz tysiące kroków po szpitalnych korytarzach, przewożąc chorych między salami pobytowymi i zabiegowymi. Często towarzyszy temu pośpiech, dlatego w przypadku wózków tak istotne są funkcje podnoszące bezpieczeństwo. W czasach niedoborów sprzętowych wózek często służy także jako tymczasowe łóżko. Nie musi on co prawda według przepisów spełniać tych samych wymogów prawnych, najlepiej jednak wybrać model, który jest badany przy użyciu podobnych lub tych samych standardów co norma 60601-2-52. Zapewni to bezpieczeństwo użytkowania w sytuacjach awaryjnych.
Na wózku odbywa się podstawowa diagnostyka na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, służy także pacjentowi w czasie diagnostyki obrazowej oraz w czasie opatrywania ran i dokonywania doraźnych interwencji chirurgicznych oraz ortopedycznych. Warto zatem podkreślić, że nowoczesny wózek posiada pełną kompatybilność z cyfrowymi kasetami RTG i ramieniem C.
W czasach pandemii koronawirusa, kiedy liczba pacjentów w szpitalach znacznie wzrosła, wózki coraz częściej pełnią rolę stołu zabiegowego lub dodatkowego, awaryjnego łóżka szpitalnego lub łóżka do wybudzania pacjentów pooperacyjnych. Ich wielofunkcyjność sprawia, że od lat są podstawowym elementem wyposażenia szpitali i placówek medycznych.
Nowy Famed SPARK
W roku 2021 w Polsce możemy testować nowy wariant bardzo sprawdzonej konstrukcji wózka WP-02, który działa w większości polskich szpitali. Na kanwie doświadczeń użytkowników powstał nowy Famed SPARK, który gwarantuje nie tylko bezpieczeństwo, ale również ponadprzeciętną funkcjonalność, intuicyjną obsługę oraz łatwą dezynfekcję. Famed Żywiec, producent, postanowił wyjść naprzeciw oczekiwaniom klienta i ulepszyć istniejącą już wersję sprawdzonego wcześniej produktu do transportu pacjentów. Kierując się doświadczeniem udało się stworzyć wózek, który spełnia wymagania stawiane dla tego typu sprzętu.
Ponadprzeciętna funkcjonalność
W nowym modelu zastosowano antybakteryjne właściwości tworzyw sztucznych i elementów lakierowanych, które połączone zostały z niskimi kosztami utrzymania i niezrównaną wytrzymałością. Elementy konstrukcyjne w znacznej mierze osłonięto tworzywami pSilver™, dzięki czemu wszystkie nieczystości możemy bardzo łatwo i szybko zmyć oraz zdezynfekować wyrób. Dzięki przemyślanej konstrukcji poręczy i leża, praktycznie do zera zniwelowana została przestrzeń powstająca po zbliżeniu wózka do łóżka szpitalnego, co minimalizuje wysiłek personelu oraz zmniejsza ryzyko upadku pacjenta. Transfer z materacem do przenoszenia jest możliwy nawet w pojedynkę.
Firma zadbała o poręcze (o nazwie SafeDrop™) o większej długości, które można opuścić przy użyciu tylko jednej ręki. Brak ostrych krawędzi oraz opływowa konstrukcja znacznie przyspieszają czyszczenie. W wyrobie wciąż dostępne są jedne z największych na rynku kół, a dodatkowe funkcje jak koło kierunkowe czy piąte koło – poprawiają mobilność. To wszystko zapewnia większe bezpieczeństwo pacjenta przy mniejszym fizycznym obciążeniu personelu.
Wózki firmy Famed Żywiec pracują chyba w każdym szpitalu w Polsce. Ich konstrukcja słynie z wytrzymałości oraz prostej obsługi. W 2021 roku polski producent pochwalił się w notach prasowych informacją o rozwinięciu siatki sprzedaży o kolejne kraje, docierając tym samym ze swoimi produktami do 109 państw.