Bezpieczeństwo podawania leków przez tzw. dojście naczyniowe typu „port” u dorosłych i dzieci - Strona 3 z 4 - ratownicy24.pl
Reklama

Bezpieczeństwo podawania leków przez tzw. dojście naczyniowe typu „port” u dorosłych i dzieci

Natomiast o zakażeniu kieszeni portu świadczą obrzęk, zaczerwienienie i bolesność palpacyjna okolicy jego implantacji. Taka sytuacja kliniczna obliguje nas do pobrania krwi na posiew oraz wdrożenia ogólnej, jak i miejscowej antybiotykoterapii przez minimum siedem dni. Zakażenie wnętrza komory i cewnika objawia się hipertermią (często powyżej 40ºC), tachykardią, dreszczami oraz uczuciem rozbicia po podaniu dowolnego płynu przez port. W skrajnych przypadkach może rozwinąć się sepsa, która jest najcięższym infekcyjnym powikłaniem centralnych wkłuć żylnych (10).

W związku z możliwością występowania klinicznych przypadków bardzo zaawansowanej zakrzepicy żylnej, jak też systemowej reakcji zapalnej wywołanej zakażeniem, często jesteśmy niestety zmuszeni do usunięcia portu i jest to postępowanie z wyboru, ratujące życie pacjenta. Należy pamiętać, że w związku z licznym ryzykiem powikłań w używaniu portu najważniejsza jest profilaktyka zakażeń i zakrzepicy, czyli przestrzeganie aseptyki. Prewencja powinna obejmować przestrzeganie procedur i blokowanie wszelkich dróg przenoszenia patogenów (aseptyczne warunki, dezynfekcja rąk personelu i miejsca wkłucia) oraz miejsc narażonych na ich wnikanie (zamknięte systemy infuzyjne) (11-14). Stosownie do przyjętych wytycznych porty dożylne są obsługiwane przez odpowiednio przeszkolony personel pielęgniarski.

Wykorzystanie i bezpieczna obsługa portu w warunkach przedszpitalnych przez zespół ratownictwa medycznego
Linia żylna obwodowa w warunkach przedszpitalnych jest zakładana niemalże u każdego pacjenta, nie zawsze wymagającego prowadzenia farmakoterapii dożylnej. W niezbyt częstych przypadkach członkowie ZRM mogą spotkać się z implantowanym portem naczyniowym. W związku z wysokim ryzykiem powikłań, jakie mogą wystąpić po nakłuciu membrany, warto pamiętać o podstawowych zasadach. Podczas korzystania z portu obowiązują takie same zasady jak przy każdym centralnym dostępie, tj.: aseptyka, zabezpieczenie przed zatorem powietrznym, płukanie solą fizjologiczną, heparynizacja cewnika podczas przerw w infuzjach. Do nakłucia portu powinno używać się igieł typu Hubera, charakteryzujących się łyżeczkowanym, wielopłaszczyznowym szlifem, które nie powodują uszkodzenia membrany i dają możliwość jej dalszego wykorzystywania. Użycie zwykłej igły typu Quinckego do wykonywania iniekcji przezskórnych może spowodować trwałe uszkodzenie membrany i konieczność jej wymiany, aczkolwiek w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia jest dopuszczalne. Mimo że większość nowoczesnych cewników stosowanych w portach dożylnych wytrzymuje ciśnienia rzędu 22 barów, to należy wówczas użyć igły o małym świetle, np. 0,5 mm, oraz strzykawki o pojemności nie mniejszej niż 10 ml.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama

Sklep

Najnowszy numer czasopisma<br />
Na Ratunek 2/2024<br />
<br />
<br />
<br />
<br />

Najnowszy numer czasopisma
Na Ratunek 2/2024




35,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
NOWOŚĆ: Podręczna Tarcza Ratunkowa<br />
<br />
<br />
<br />
 <br />

NOWOŚĆ: Podręczna Tarcza Ratunkowa




49,90 zł

zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
NOWOŚĆ: Pacjent pediatryczny w praktyce ratownika medycznego (e-book)<br />
<br />
<br />

NOWOŚĆ: Pacjent pediatryczny w praktyce ratownika medycznego (e-book)


49,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
KSIĄŻKA: Drożność dróg oddechowych w praktyce ratownika medycznego<br />
<br />
<br />

KSIĄŻKA: Drożność dróg oddechowych w praktyce ratownika medycznego


149,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.