Choroby układu pokarmowego i odwodnienie u dzieci - ratownicy24.pl

Choroby układu pokarmowego i odwodnienie u dzieci

NAR_3_21_agnieszka_franczak_CHOROBY_UKLADU_POKARMOWEGO_I_ODWODNIENIE_U_DZIECI_iStock-1014777942
Fot. iStock

Choroby układu pokarmowego dotyczą blisko 30% dzieci i są stosunkowo trudne do diagnozy. Dzieci bardzo często zgłaszają dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Większość tych objawów jest przemijająca i dzieci z nich wyrastają. Wskazówki, które mogą nas zaniepokoić, to: nasilanie się objawów wraz z wiekiem oraz wystąpienie gorączki, wymiotów/nudności, a także utraty masy ciała. Niebezpieczne zwłaszcza dla bardzo małych dzieci jest odwodnienie, które może być skutkiem trwającej biegunki lub wymiotów. Bardzo ważne jest szybkie rozpoznanie objawów i wdrożenie leczenia adekwatnego do stanu pacjenta.

Słowa kluczowe
układ pokarmowy, odwodnienie, choroba, dzieci

Przewód pokarmowy wykształca się już na wczesnym etapie rozwoju prenatalnego. Dalsze dojrzewanie odbywa się po urodzeniu i w okresie niemowlęcym. Jest to proces złożony i dotyczy rozwoju funkcji trawiennej, motorycznej i immunologicznej. Niedojrzałość przewodu pokarmowego jest czynnikiem mającym szczególne znaczenie w etiopatogenezie wielu problemów gastroenterologicznych wieku niemowlęcego. Zaburzenia te mają charakter przemijający, związany ze stopniowym dojrzewaniem przewodu pokarmowego. Mogą być zatem traktowane jako element fizjologii (7).

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Komentarze

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.