Cyjanowodór – zabójczy składnik dymu pożarowego – cz. I - Strona 2 z 3 - ratownicy24.pl

Cyjanowodór – zabójczy składnik dymu pożarowego – cz. I

Najczęściej jako przyczynę zgonu u ofiar pożarów w pomieszczeniach zamkniętych podaje się zatrucie tlenkiem węgla. Narażenie na jego wysokie stężenia może skutkować śmiercią, a wpływ 35 razy bardziej toksycznego cyjanowodoru (HCN) jest często pomijany (2).

Z opublikowanego w „Clinical Toxicology” w 2012 roku artykułu pt. Występowanie cyjanowodoru i karboksyhemoglobiny u ofiar wdychania dymu podczas pożarów w pomieszczeniach zamkniętych: połączone ryzyko toksykologiczne autorstwa zespołu prof. Teresy Grabowskiej z Katedry Medycyny Sądowej i Toksykologii Sądowej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach wynikało, że u 59% (169 spośród 285 osób) przebadanych przez ten zespół ofiar pożaru uzyskano w badaniu krwi pozytywny wynik na obecność toksycznego cyjanowodoru (średnie stężenie HCN we krwi wynosiło 16,83 mg/l). HCN (średnio 4,0 mg/l) wykryto również u 50% (20 z 40) osób, które przeżyły pożar (5).

Prace zespołu prof. Grabowskiej zostały podsumowane wnioskiem: „u ofiar pożarów w przestrzeni zamkniętej trzeba podejrzewać cyjanowodór (HCN) jako współtoksynę u wszystkich uratowanych z pożaru osób, które wykazują oznaki i objawy niewydolności oddechowej” (5).

Badacze wskazali również, że „podczas przedszpitalnej interwencji medycznej osób uratowanych z pożaru z objawami podmiotowymi i przedmiotowymi zagrożenia związanego z wdychaniem dymu nie zwraca się wystarczającej uwagi na potencjalne szkody wyrządzone przez HCN pomimo dostępności specyficznego antidotum” (5).

Objawy i przebieg zatrucia

Zatrucia cyjankiem przebiegają bardzo gwałtownie. Ofiary ciężkich zatruć umierają najczęściej na miejscu zdarzenia. Dzieje się tak dlatego, że jony cyjankowe (CN-) łączą się z enzymami, kationami i metaloproteinami. Szczególne powinowactwo wykazują do trójwartościowego kationu żelaza cytochromu a3, integralnego składnika oksydazy cytochromowej znajdującej się w mitochondriach. Połączenie jonu cyjankowego z tym enzymem powoduje zahamowanie oddychania komórkowego, nasilenie glikolizy beztlenowej, a w efekcie niedotlenienie tkanek i mleczanową kwasicę metaboliczną (6). Należy podkreślić, że połączenie jonów cyjankowych z oksydazą cytochromową jest odwracalne, tak więc szybkie podanie antidotum daje szanse wyleczenia chorych, nawet tych ciężko zatrutych.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama

Sklep

Najnowszy numer czasopisma<br />
Na Ratunek 2/2024<br />
<br />
<br />
<br />
<br />

Najnowszy numer czasopisma
Na Ratunek 2/2024




35,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
NOWOŚĆ: Podręczna Tarcza Ratunkowa<br />
<br />
<br />
<br />
 <br />

NOWOŚĆ: Podręczna Tarcza Ratunkowa




49,90 zł

zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
NOWOŚĆ: Pacjent pediatryczny w praktyce ratownika medycznego (e-book)<br />
<br />
<br />

NOWOŚĆ: Pacjent pediatryczny w praktyce ratownika medycznego (e-book)


49,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
KSIĄŻKA: Drożność dróg oddechowych w praktyce ratownika medycznego<br />
<br />
<br />

KSIĄŻKA: Drożność dróg oddechowych w praktyce ratownika medycznego


149,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.