Czynności ratunkowe podejmowane wobec pacjenta będącego pod wpływem alkoholu z perspektywy ratownika medycznego - ratownicy24.pl
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Czynności ratunkowe podejmowane wobec pacjenta będącego pod wpływem alkoholu z perspektywy ratownika medycznego

Marta Strombek -Milczarek1,
Paulina Zatońska2,
Paweł Rasmus3,
1,3 Zakład Psychologii Lekarskiej, Uniwersytet Medyczny w Łodzi
2 Studenckie Koło Naukowe Psychologii w Medycynie, Uniwersytet Medyczny w Łodzi.

Celem badań była analiza doświadczeń ratowników medycznych oraz ukazanie problemów związanych z wykonywaniem obowiązków zawodowych wobec pacjentów będących pod wpływem alkoholu.

Słowa kluczowe: ratownik medyczny, pacjent, alkohol

Praca ratownika medycznego często wiąże się z narażeniem na niebezpieczne sytuacje, wynikające z ratowania życia i zdrowia drugiego człowieka. Wymaga również ogromnej odpowiedzialności, wiedzy i umiejętności, ale także predyspozycji. Aby pracować w zawodzie, trzeba spełniać wiele wymagań formalnych i posiadać odpowiednie kompetencje fizyczne, jak i psychiczne. Należy podkreślić, że w pracy ratownika priorytetem jest jego bezpieczeństwo.

Zespoły Ratownictwa Medycznego (ZRM) oraz szpitalne oddziały ratunkowe (SOR) udzielają świadczeń opieki zdrowotnej osobie w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. Zgodnie z dostępnymi danymi statystycznymi, dość duża liczba interwencji ratowników medycznych to interwencje stosowane wobec pacjentów będących pod wpływem alkoholu. Diagnostyka i leczenie pacjentów nietrzeźwych jest szczególnym problemem. Postępowanie medyczne wobec takich pacjentów często jest utrudnione właśnie ze względu na spożyty alkohol. Osoby poszkodowane, będące pod jego wpływem, tracą zdolność adekwatnego myślenia, zachowania, co może utrudniać i wydłużać czas udzielania pomocy. Ujawniane przez osobę pod wpływem alkoholu objawy mogą także maskować inne choroby i dolegliwości. Zaburzenia świadomości i zachowania, które często występują u osób pod wpływem alkoholu, mogą również być konsekwencją innych chorób: urazów głowy, wstrząsu, hipoglikemii czy złamań. Są to czynniki zagrażające życiu, dlatego często u pacjentów nietrzeźwych konieczne jest wprowadzenie szerszej diagnostyki i odpowiedniego leczenia. Poza utrudnionym kontaktem, często ze względu na zaburzenia świadomości, osoby będące pod wpływem alkoholu mogą dodatkowo przejawiać zachowania nieadekwatne, agresywne, wpływające w istotnym stopniu na współpracę i możliwości udzielenia pomocy.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.