Defibrylator, który łączy się ze smartfonem
W Klinice Kardiologii Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie wszczepiono pierwszy w Polsce defibrylator, który łączy się ze smartfonem pacjenta, wykorzystując technologię bluetooth.
Zespół Oddziału Elektrokardiologii i Kliniki Kardiologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, jako pierwszy w Polsce dołączył do grona niewielu ośrodków na świecie, które mają możliwość stosowania tego typu rozwiązań. Zabieg implantacji kardiowertera-defibrylatora przeprowadzili: prof. Marcin Grabowski, dr med. Marcin Michalak i dr Jakub Kosma Rokicki. Pacjentem była osoba z przewlekłą niewydolnością serca zagrożona nagłym zgonem sercowym.
Wszczepione urządzenie ma możliwość połączenia i zdalnej kontroli ze smartfona pacjenta. Dodatkowo może on również przekazywać dane warszawskim specjalistą z każdego miejsca na świecie. Komunikacja odbywa się przez bluetooth, który zapewnia odpowiedni poziom zabezpieczenia danych medycznych oraz niskie zużycie baterii urządzenia.
Wszczepialny kardiowerter-defibrylator rozpoznaje groźne dla życia zaburzenia rytmu serca i tym samym ma zdolność ich przerywania za pomocą impulsu elektrycznego. Dlatego zdalne monitorowanie pacjentów z tego typu schorzeniami jak szczególnie pożądane, np. w sytuacji ryzyka epidemiologicznego.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl