Dodatki 5 tys. złotych. Jak przebiegają wypłaty?
NFZ przeznaczył dotychczas 5,7 mld zł na dodatki covidowe. Obecnie rozpoczyna się procedura wypłaty jednorazowego świadczenia dla pracowników wcześniej pomijanych w tych wypłatach.
Sylwia Wądrzyk, dyrektor Biura Komunikacji Społecznej Centrali NFZ informuje, że aktualnie OW zawierają umowy z uprawnionymi podmiotami w celu przekazania środków na jednorazowe świadczenie. Warunkiem koniecznym do spełnienia jest przepracowanie co najmniej 21 dni w obszarze covidowym. Kolejnym krokiem będzie przekazanie informacji o liczbie personelu, który kwalifikuje się do otrzymania dodatkowego wynagrodzenia. Decyzję o przyznaniu dodatku podejmuje dyrektor placówki medycznej. Fundusz natomiast przekazuje placówkom medycznym należne środki w terminie 3 dni roboczych od przesłania przez szpital kompletu dokumentów.
Zmiany od 1 czerwca
Poza przyznaniem jednorazowego świadczenia dla niemedyków podjęto również inne rozwiązania. Ograniczono wypłatę podstawowych dodatków dla medyków. Wynika to m.in. z faktu, że jest coraz mniej potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. I tak od 1 czerwca dodatkowe świadczenie pieniężne przysługuje osobom zatrudnionym w szpitalach II poziomu zabezpieczenia, w których podmiot ten zapewnia łóżka dla pacjentów z podejrzeniem oraz z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2. Muszą oni mieć bezpośredni kontakt z pacjentami podejrzanymi lub zakażonymi wirusem SARS-CoV-2.
Źródło: www.cowzdrowiu.pl