Drożność dróg oddechowych z perspektywy podstawowego zespołu ratownictwa medycznego ‒ cz. III - ratownicy24.pl

Drożność dróg oddechowych z perspektywy podstawowego zespołu ratownictwa medycznego ‒ cz. III

NAR_5_21_wiedza_w_praktyce_Tomasz_Zaborowski_DROZNOSC_DROG_ODDECHOWYCH_CZ_III_iStock-1088351678
Fot. iStock

Niniejsza praca ma na celu przybliżenie zagadnień związanych z bezprzyrządowym oraz przyrządowym udrażnianiem dróg oddechowych, które stanowią jedną z podstawowych umiejętności pracy przy pacjencie w stanie bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia.

Słowa kluczowe

drożność dróg oddechowych, bezprzyrządowe udrażnianie dróg oddechowych, drogi oddechowe

Stosowanie przez ZRM metod przyrządowego udrożnienia dróg oddechowych stanowi jedną z podstawowych umiejętności pracy przy pacjencie w stanie bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia. Stanowi również dalszy etap zabezpieczania dróg oddechowych (DO) po wykorzystaniu metod bezprzyrządowych (rękoczynów, manewrów, pozycji), zwłaszcza w grupie pacjentów manifestujących cechy niedrożnych bądź zagrożonych dróg oddechowych, na etapie oceny wrażeń ogólnych oraz badania ABC. Techniki bezprzyrządowe w tej grupie pacjentów mogą okazać się niewystarczające. Dodatkowo angażują w ten proces jednego z ratowników (konieczność stałego udrożnienia i utrzymywania drożnych DO metodami bezprzyrządowymi wiąże się z wyłączeniem jednego z ratowników z innych medycznych czynności ratunkowych). Optymalne zabezpieczenie DO umożliwia osiągnięcie efektywnej wentylacji pacjenta. Zmniejsza okres krytycznej desaturacji i daje bufor czasowy na rozważenie przejścia do kolejnych, bardziej zaawansowanych metod zabezpieczenia DO (zgodnie metodami zalecanymi przez ERC bądź VORTEX). Każdy z pracowników ZRM-u powinien znać i umieć praktycznie wykorzystać wszystkie metody przyrządowe dostępne na pokładzie ambulansu (zgodnie z ustawą o PRM i rozporządzeniami MZ) z uwzględnieniem: wskazań, przeciwwskazań, technik ich zakładania wraz z właściwym doborem rozmiaru dla konkretnego pacjenta. Uwzględniając kategoryzację poszczególnych metod przyrządowych możliwych prawnie do wykorzystania na pokładzie ambulansu typu P, najpowszechniejszym podziałem jest podział na metody nadgłośniowe oraz metody podgłośniowe (tab. 1).

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Komentarze

reklama
reklama

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.