Europejski Dzień Mózgu
Po raz pierwszy obchodzono go w 1998 roku. Jego celem jest zwiększenie wiedzy oraz informowanie społeczeństwa o konieczności badań układu nerwowego.
Mózg to „centrum dowodzenia”, które odpowiada za wszystkie nasze bodźce oraz reakcje. Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego oraz Fundacja SM-walcz o siebie przypomina o raporcie dotyczącym „Optymalizacji opieki nad pacjentami z postacią wtórnie postępującą stwardnienia rozsianego (SPMS) w Polsce”. Wynika z niego, że aż 67% pacjentów z SM odczuwa zaburzenia związane z zanikiem tkanki mózgowej. Problem ten głównie dotyczy osób z postępującą postacią stwardnienia rozsianego.
Do głównych objawów tej choroby możemy zaliczyć:
- osłabienie precyzji i szybkości przetwarzania informacji,
- zaburzenia procesów uwagi,
- zaburzenia czynności zapamiętywania, uczenia się i pamięci,
- deficyty procesów myślenia,
- zaburzeń mowy i języka,
- oraz trudności wzrokowo-przestrzenne.
To wszystko wpływa na prawidłowe funkcjonowanie pacjenta, jego aktywność zawodową oraz społeczną. Ankieta przeprowadzona na potrzeby raportu jasno wskazuje, że istotnym problemem są zaburzenia poznawcze i spowodowana nimi niesprawność intelektualna. W związku z tym osoby takie nie chcą stanowić obciążenia dla bliskich.
Dlatego dzisiaj, w Europejskim Dniu Mózgu, pamiętajmy jak ważne jest dbanie o niego od najwcześniejszych lat. Wykazujmy troskę o niego dostarczając odpowiednią ilość snu, a także spożywając różnorodne posiłki oparte na Piramidzie Zdrowego Żywienia.
Źródło: www.rynekzdrowia.pl; www.pssekrakow.pl