Intubacja w ciąży – trudności i sposób postępowania - ratownicy24.pl

Intubacja w ciąży – trudności i sposób postępowania

NAR_5_20_wiedza_w_praktyce_INTUBACJA_W_CIAZY_iStock-471088976

Fot. iStock

Słowa kluczowe
intubacja kobiet ciężarnych, ciąża, intubacja

Intubacja pacjentek ciężarnych jest procedurą trudną. Jak pokazują badania, nieudana intubacja jest najczęstszą przyczyną śmierci pacjentek ciężarnych z powodów anestezjologicznych (1). Na przestrzeni lat 1970-2015 częstość nieudanych intubacji kobiet ciężarnych pozostawała na stałym poziomie i wynosiła 1:390 dla znieczulenia ogólnego do zabiegów chirurgicznych oraz 1:443 dla znieczulenia ogólnego do cięcia cesarskiego (2). Zespół wyjazdowy powinien mieć na uwadze, że każda pourazowa pacjentka w wieku rozrodczym może być potencjalnie ciężarna. Dlatego należy ocenić i ustalić czas trwania ewentualnej ciąży. Postępowanie z pacjentką po urazie znacznie się zmienia powyżej 20. tygodnia ciąży. Ze względu na większe zapotrzebowanie na tlen ciąża jest wskazaniem do szybkiej intubacji. Ratownik medyczny powinien przede wszystkim pamiętać o zwiększonym ryzyku aspiracji treści żołądkowej do płuc oraz zwężeniu dróg oddechowych u ciężarnej. By poprawić skuteczność intubacji, wskazany jest wybór mniejszego rozmiaru rurki intubacyjnej.

Obecnie odsetek przypadków trudnych intubacji u pacjentek ciężarnych wynosi od 0,45% do 5,7%. Jest on podobny do odsetka trudnych intubacji w całej populacji (5,8%), jednakże jej skutki mogą być znacznie poważniejsze wśród pacjentek położniczych (3).

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Komentarze

reklama
reklama

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.