Intubacja w ciąży – trudności i sposób postępowania
Słowa kluczowe
intubacja kobiet ciężarnych, ciąża, intubacja
Intubacja pacjentek ciężarnych jest procedurą trudną. Jak pokazują badania, nieudana intubacja jest najczęstszą przyczyną śmierci pacjentek ciężarnych z powodów anestezjologicznych (1). Na przestrzeni lat 1970-2015 częstość nieudanych intubacji kobiet ciężarnych pozostawała na stałym poziomie i wynosiła 1:390 dla znieczulenia ogólnego do zabiegów chirurgicznych oraz 1:443 dla znieczulenia ogólnego do cięcia cesarskiego (2). Zespół wyjazdowy powinien mieć na uwadze, że każda pourazowa pacjentka w wieku rozrodczym może być potencjalnie ciężarna. Dlatego należy ocenić i ustalić czas trwania ewentualnej ciąży. Postępowanie z pacjentką po urazie znacznie się zmienia powyżej 20. tygodnia ciąży. Ze względu na większe zapotrzebowanie na tlen ciąża jest wskazaniem do szybkiej intubacji. Ratownik medyczny powinien przede wszystkim pamiętać o zwiększonym ryzyku aspiracji treści żołądkowej do płuc oraz zwężeniu dróg oddechowych u ciężarnej. By poprawić skuteczność intubacji, wskazany jest wybór mniejszego rozmiaru rurki intubacyjnej.
Obecnie odsetek przypadków trudnych intubacji u pacjentek ciężarnych wynosi od 0,45% do 5,7%. Jest on podobny do odsetka trudnych intubacji w całej populacji (5,8%), jednakże jej skutki mogą być znacznie poważniejsze wśród pacjentek położniczych (3).
Metodologia
Przeszukano dostępne bazy danych PubMed, UpToDate, Wiley Online Library, Research Gate po słowach: difficult, intubation, obstetric, airway management, maternal. Uzyskano 6430 wyników, z czego wykorzystano 13. Użyto wytycznych rekomendowanych przez Difficult Airway Society oraz World Federation of Societies of Anaesthesiologists. W pracy oparto się również o wiedzę podręcznikową z zakresu ginekologii i anestezjologii. Wykorzystano również artykuły wydane przez Akademię Medycyny oraz The American Society of Anesthesiologists.
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
- Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
- Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
- Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
- Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”