Ketamina – zastosowanie we współczesnej medycynie ratunkowej
Monitorowanie
Należy zwrócić uwagę na właściwe monitorowanie pacjenta poddawanego sedacji. W metaanalizie 212 przypadków użycia ketaminy w warunkach przedszpitalnych tylko 25% chorych było należycie monitorowanych. Wyjaśnia to zasadność wprowadzenia w niektórych systemach opieki przedszpitalnej protokołów stanowiących „checklistę” postępowania w tej procedurze (8). Obligatoryjny zakres monitorowania obejmuje: ciągły zapis EKG, SpO2, pomiar ciśnienia krwi i akcji serca. Należy przygotować sprzęt do udrażniania dróg oddechowych, a w przypadku zwiększonego wydzielania oskrzelowego (utrudniającego wentylację) podać atropinę i odessać zalegającą wydzielinę (9, 44).
Lekarze praktycy zwracają uwagę na konieczność poinformowania świadków zdarzenia, członków rodziny lub innych osób, np. pomagających w transporcie chorego, o charakterystycznym wyglądzie pacjenta poddanego analgezji zdysocjowanej („wrażeniu nieobecności” i otwartych oczach), który dla laika może być zaskakujący (9).
Wnioski
Ketamina jest przydatnym lekiem współczesnej medycyny ratunkowej. Powinna być jednak stosowana przez personel, który posiada sprzęt i doświadczenie w definitywnym zapewnianiu drożności dróg oddechowych. Działaniom niepożądanym o charakterze [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!