Krwotok podpajęczynówkowy (SAH) – kiedy nieurazowy ból głowy powinien niepokoić? - ratownicy24.pl Kategorie
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Krwotok podpajęczynówkowy (SAH) – kiedy nieurazowy ból głowy powinien niepokoić?

Celem artykułu jest omówienie definicji, epidemiologii i etiologii oraz objawów spontanicznego krwotoku podpajęczynówkowego (SAH), zwrócenie uwagi na trudności diagnostyczne rozpoznania SAH w warunkach przedszpitalnych oraz przedstawienie rozwiązań ograniczających popełnienie błędów w badaniu podmiotowym i przedmiotowym pacjentów prezentujących nieurazowy ból głowy.

Słowa kluczowe
SAH, krwotok podpajęczynówkowy, ból głowy

Krwotok podpajęczynówkowy jest to patologiczne wynaczynienie krwi do okołomózgowych przestrzeni płynowych (1). W czasie krwotoku podpajęczynówkowego krew przedostaje się do płynu mózgowo-rdzeniowego wypełniającego przestrzeń między oponą miękką, która bezpośrednio pokrywa mózg, a oponą pajęczą (2). Zapadalność wynosi od 2 do 23 przypadków na 100 tys. osób rocznie i rośnie wraz z wiekiem, osiągając szczyt zachorowań pomiędzy 40. a 60. r.ż. Krwotok podpajęczynówkowy stanowi od 2 do 7% wszystkich udarów mózgu. Śmiertelność wynosi średnio ok. 50% (1).

W ciągu ostatnich 30 lat częstość występowania SAH utrzymywała się na stałym poziomie. Jednak, prawdopodobnie z powodu lepszej opieki w specjalistycznych oddziałach, śmiertelność wypisowa znacznie się zmniejszyła (3).

Najczęstszą przyczyną samoistnego krwotoku podpajęczynówkowego są tętniaki workowate naczyń mózgowych (85%) oraz łagodny okołośródmózgowy krwotok podpajęczynówkowy (10%), inne przyczyny są rzadkie. Same tętniaki występują nawet u 1-2% populacji, jednak SAH występuje tylko u ok. 0,3 % – czyli u niewielkiej części pacjentów (4). Poza przyczynami należy zwrócić uwagę na czynniki ryzyka oraz czynniki prowokujące.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.