Mobilny bio-izolator wysokiego poziomu bezpieczeństwa biologicznego. Wyzwania, możliwości, ograniczenia, edukacja, perspektywy na przyszłość - ratownicy24.pl

Mobilny bio-izolator wysokiego poziomu bezpieczeństwa biologicznego. Wyzwania, możliwości, ograniczenia, edukacja, perspektywy na przyszłość

W przypadku podejrzenia zachorowania na chorobę wysoce zakaźną i szczególnie niebezpieczną, konieczne jest zastosowanie wyjątkowych środków bezpieczeństwa w celu zapewnienia izolacji pacjenta. Wraz z pacjentem izolacji podlegają również środowisko i znajdujący się w nim medycy oraz przedmioty (sprzęt medyczny i techniczny, odpady w postaci wydzielin i wydalin pacjenta). Taką izolację zapewniają izolatory zakaźne poziomu zabezpieczenia biologicznego BSL-3/BSL-4. Obecnie tylko pojedyncze szpitale dysponują taką możliwością. Rozwiązaniem dla pozostałych szpitali są mobilne konstrukcje pneumatyczne lub stelażowe, pozwalające na szybkie utworzenie izolatorium o wysokim poziomie bezpieczeństwa biologicznego w wydzielonych do tego celu pomieszczeniach szpitala. Autorzy publikacji przedstawili wyniki badań obrazujące dostępność tego typu rozwiązań w kraju oraz swoje doświadczenia w pracy z izolatorium i jego wykorzystaniu na potrzeby ratownictwa medycznego i systemu ochrony zdrowia.

Słowa kluczowe
izolator biologiczny, choroba wysoce zakaźna i szczególnie niebezpieczna

Rozwój cywilizacyjny niesie ze sobą zwiększone ryzyko kontaktu człowieka z czynnikami niebezpiecznymi pochodzenia: biologicznego, chemicznego, radiacyjnego i nuklearnego. Według zgodnej opinii naukowców zajmujących się problematyką bezpieczeństwa i zdrowotności ludności zaprezentowanej pod koniec XX wieku konsekwencje narażenia na działanie czynników niebezpiecznych pochodzenia biologicznego, chemicznego i radiacyjnego/nuklearnego (CBRNE/Haz-Mat) będą jednym z największych zagrożeń dla ludzkości w XXI wieku (1). Dlatego właściwe przygotowania na wspomniane zagrożenia stanowią pilną potrzebę i coraz większe wyzwanie dla służb ratowniczych i medycznych odpowiedzialnych za prewencję, ratowanie życia i leczenie pacjentów.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama

Sklep

Najnowszy numer czasopisma<br />
Na Ratunek 2/2024<br />
<br />
<br />
<br />
<br />

Najnowszy numer czasopisma
Na Ratunek 2/2024




35,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
NOWOŚĆ: Podręczna Tarcza Ratunkowa<br />
<br />
<br />
<br />
 <br />

NOWOŚĆ: Podręczna Tarcza Ratunkowa




49,90 zł

zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
NOWOŚĆ: Pacjent pediatryczny w praktyce ratownika medycznego (e-book)<br />
<br />
<br />

NOWOŚĆ: Pacjent pediatryczny w praktyce ratownika medycznego (e-book)


49,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
KSIĄŻKA: Drożność dróg oddechowych w praktyce ratownika medycznego<br />
<br />
<br />

KSIĄŻKA: Drożność dróg oddechowych w praktyce ratownika medycznego


149,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.