NFZ ogłosił zmiany w ratownictwie i pomocy doraźnej - ratownicy24.pl

NFZ ogłosił zmiany w ratownictwie i pomocy doraźnej

zarządzenie
fot. iStock

Wczoraj ukazały się dwa nowe zarządzenia prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. Dotyczą one zawierania umów, zakresu czynności wykonywanych przez zespoły ratownictwa medycznego oraz wyposażenia w sprzęt.

Pierwsze zarządzenie dotyczy określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju pomoc doraźna i transport sanitarny. Wynika z niego, że realizacja świadczeń w tym rodzaju opieki zdrowotnej ma się odbywać na podstawie umowy zawartej pomiędzy Świadczeniodawcą a Narodowym Funduszem Zdrowia.

Drugie zarządzenie odnosi się bezpośrednio do ratownictwa medycznego. Zawiera:

  • informacje dotyczące dyspozytorni medycznej, która od stycznia staje się komórką organizacyjną urzędu wojewódzkiego,
  • oraz tego, że dyspozytorzy medyczni stają się pracownikami urzędów wojewódzkich.

Ponadto w załączniku nr 3 do zarządzenia wprowadzono następujące modyfikacje:

  • rozszerzono wymaganie posiadania długiej deski stabilizującej kręgosłup uzupełnionej unieruchomieniem głowy i pasami mocującymi również dla wodnego zespołu ratownictwa medycznego,
  • zmieniono brzmienie pkt 5.7.6 na „Aparat do nebulizacji lub zestaw masek do nebulizacji z przenośnym źródłem tlenu i reduktorem”,
  • zmieniono brzmienie pkt 5.7.7 na „Zestaw do drenażu klatki piersiowej lub zestaw do igłowego odbarczania odmy” oraz dodano niniejszy wymóg również dla podstawowego zespołu ratownictwa medycznego,
  • rozszerzono wymagania posiadania wolumetrycznej pompy infuzyjnej/ strzykawkowej pompy infuzyjnej również w odniesieniu do podstawowych zespołów ratownictwa medycznego- dawkowanie adrenaliny przy pomocy pompy infuzyjnej znajdziesz na naszej tarczy ratunkowej, która jest do kupienia w sklepie dlaspecjalistow.pl . Szczegóły po kliknięciu w baner na dole strony.
  • zmieniono brzmienie pkt 5.8.1 na „Pościel lub jednorazowe prześcieradła”,
  • wykreślono wymóg posiadania zgłębnika żołądkowego przez podstawowy zespół ratownictwa medycznego,
  • zmieniono brzmienie pkt 5.8.16 na „Pojemnik reimplantacyjny. utrzymujący wewnętrzną temperaturę (4±2) °C przez co najmniej 2h lub strunowy worek reimplantacyjny”.

Dodatkowo zmianie uległa także lista procedur medycznych stosowanych pomocniczo przez zespoły ratownictwa medycznego. Usunięto z niej tylną i przednią tamponadę nosa przy krwotoku, pomiar stężenia methemoglobiny i karboksyhemoglobiny w arterializowanej krwi włośniczkowej.

Źródło: www.cowzdrowiu.pl

reklama
reklama

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.