Niewyraźna mowa, opadnięty kącik ust – czy to udar? Czym jest porażenie nerwu twarzowego i jak się ono objawia? - ratownicy24.pl

Niewyraźna mowa, opadnięty kącik ust – czy to udar? Czym jest porażenie nerwu twarzowego i jak się ono objawia?

Zapewne każdy z nas miał wielokrotnie styczność z pacjentem dotkniętym udarem mózgu. Jakie występowały wówczas objawy, które już na pierwszy rzut oka prowadziły myśli ku takiej właśnie diagnozie? Opadnięty kącik ust czy może niewyraźna mowa lub asymetria twarzy? Jednak czy takie objawy towarzyszą jedynie udarowi mózgu? Jak odróżnić udar od porażenia nerwu twarzowego? Jakie są przyczyny tego schorzenia? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdują się w poniższym artykule.

Słowa kluczowe
porażenie nerwu twarzowego, nerw twarzowy, porażenie, neurologia, laryngologia, chirurgia

Opadnięty kącik ust, niewyraźna mowa, asymetria twarzy – te i wiele innych objawów najczęściej prowadzą nasze myśli ku udarowi mózgu. Jednak czy fakt, że pacjent manifestuje powyższe objawy, daje gwarancję, że to na pewno udar? Otóż nie! Podobne do udaru objawy może dawać porażenie nerwu twarzowego, w którym to dochodzi do osłabienia lub całkowitego paraliżu mięśni twarzy. Czy jest to zatem stan zagrożenia życia? Samo porażenie nerwu twarzowego takowym nie jest, ale niektóre z przyczyn (a tych jest wiele) mogą stanowić zagrożenie życia lub zdrowia albo doprowadzić do takiego stanu. W przypadku rozpoznania porażenia nerwu twarzowego samo wykluczenie udaru mózgu nie może uśpić naszej czujności. Jak rozpoznać porażenie nerwu twarzowego? Jakie są jego przyczyny? Jak różnicować z udarem mózgu? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdują się w dalszej części artykułu.

Mechanizm

Mechanizm porażenia nerwu twarzowego nigdy nie został ostatecznie stwierdzony. Jednak najbardziej prawdopodobna jest teoria mówiąca o obrzęku nerwu twarzowego. Znajduje ona również potwierdzenie przy pomocy rezonansu magnetycznego. Nerw i jego ułożenie w wąskim kanale kości skroniowej sprzyjają temu, by w przypadku obrzęku nerwu twarzowego dochodziło do niedotlenienia, to z kolei powoduje zaburzenia w przewodnictwie, co przekłada się na zaburzenia w funkcjonowaniu unerwionych przez niego: mięśni twarzy, szyi, ucha wewnętrznego podniebienia, a także przedniej części języka. Innym zaś potwierdzeniem teorii, według której za porażeniem stoi obrzęk nerwu, jest wpływ glikokortykosteroidów na chorobę. Włączenie terapii lekami z tej grupy znacząco poprawia stan pacjenta.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama

Sklep

Najnowszy numer czasopisma<br />
Na Ratunek 2/2024<br />
<br />
<br />
<br />
<br />

Najnowszy numer czasopisma
Na Ratunek 2/2024




35,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
NOWOŚĆ: Podręczna Tarcza Ratunkowa<br />
<br />
<br />
<br />
 <br />

NOWOŚĆ: Podręczna Tarcza Ratunkowa




49,90 zł

zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
NOWOŚĆ: Pacjent pediatryczny w praktyce ratownika medycznego (e-book)<br />
<br />
<br />

NOWOŚĆ: Pacjent pediatryczny w praktyce ratownika medycznego (e-book)


49,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
KSIĄŻKA: Drożność dróg oddechowych w praktyce ratownika medycznego<br />
<br />
<br />

KSIĄŻKA: Drożność dróg oddechowych w praktyce ratownika medycznego


149,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.