Nowy numer „Na Ratunek” już jest!
Szanowni Czytelnicy!
Jeśli tylko mamy czym, to się chwalmy. W marcu miałem możliwość uczyć się postępowania z pacjentem urazowym aż za oceanem. Przez prawie dwa tygodnie mogłem z bliska oglądać, jak wygląda amerykański sposób leczenia pacjentów z poważnymi urazami w dwóch systemach – cywilnym i wojskowym. W tym czasie odbyłem staż w R Adams Cowley Shock Trauma Center w Baltimore – pierwszym i prawdopodobnie najlepszym centrum urazowym w USA. Jednocześnie dzięki uprzejmości kolegów z powyższej jednostki odbyłem kurs ATOM – chirurgiczne rozwinięcie kursu ATLS – szkolenie, które uczy wykonywania torakotomii i laparotomii ratunkowej. Jestem pod ogromnym wrażeniem profesjonalizmu pracujących tam medyków oraz ich otwartości, chęci dzielenia się swoją wiedzą i umiejętnościami, co, powiedzmy sobie wprost, nie jest częste. Cały wyjazd do USA pokazał mi, ile jeszcze pracy czeka nas i nasz system ochrony zdrowia, jak daleko nam do zmiany mentalności i podejścia do szkoleń medyków, możliwości praktycznego zdobywania umiejętności, dzielenia się doświadczeniami, czy nawet możliwości skoordynowania kilku specjalistycznych zespołów medycznych. Aby to ułatwić, zachęcam Państwa do zapoznania się z artykułami w naszym najnowszym numerze.
Tematem numeru są dobre praktyki przy wykonywaniu dostępów donaczyniowych u naszych pacjentów („Od iniekcji do infekcji…”). Każdy z nas wie, ile umiejętności, cierpliwości i sprytu wymaga wykonanie powyższych. Polecam również Państwu kolejny artykuł mocno związany z sytuacją, która może zdarzyć się nie tylko na wojnie – urazem minowym. Z kwestią urazów związana jest nierozerwalnie także publikacja dotycząca hipotermii pourazowej – temat często poruszany, ale nadal za mało praktycznie przekuwany w czyn w naszej pracy z pacjentem. Każdy z nas, czy w ZRM-ie czy w SOR-ze, często ma do czynienia z pacjentem z podejrzeniem ostrego zespołu wieńcowego, stąd dwa artykuły o tej tematyce – jeden dotyczący algorytmów postępowania w OZW, a drugi traktujący o zawale ściany tylnej serca. Kontynuujemy także zamieszczanie publikacji o tematyce położniczej – w tym numerze znajdą Państwo artykuł
o ciąży pozamacicznej. Polecam Państwu także artykuły dotyczące pracy z osobami głuchymi w praktyce SOR i ZRM oraz kolejną publikację dotyczącą prawnej strony zawodu ratownika medycznego. Praca z pacjentem pediatrycznym stanowi dla większości z nas duże wyzwanie, z tego powodu zamieściliśmy artykuł o analgezji chorych w tym przedziale wiekowym.
Czytajmy, uczmy się, rozwijajmy, gońmy koleżanki i kolegów zza oceanu.
Miłej lektury!
Tomasz Sikora
W nowym numerze znajdziesz:
- Temat numeru: „Od iniekcji do infekcji”, czyli kilka słów o dobrych praktykach uzyskiwania dostępów naczyniowych
- Postępowanie zespołów ratownictwa medycznego u pacjentów z podejrzeniem ostrego zespołu wieńcowego
- Postępowanie w nagłych stanach zagrożenia zdrowia i życia u pacjentki ciężarnej. Część II – ciąża pozamaciczna
- 10 najważniejszych rzeczy, które trzeba wiedzieć o analgezji u dzieci
- Uraz minowy
- Mechanizmy termogenezy i utraty ciepła. Postępowanie z pacjentem urazowym w przypadku narażenia na wychłodzenie
- Komunikacja z pacjentem niedosłyszącym/ głuchym w warunkach ZRM/SOR
- Zawał ściany tylnej w praktyce ZRM
- „Stres mnie nie paraliżuje, ale wręcz motywuje” – rozmowa z Tomaszem Zaborowskim
- Wpływ aktywności ruchowej na częstość występowania urazów narządów ruchu u ratowników medycznych
- Prawo i ograniczenia wykonywania zawodu ratownika medycznego w świetle nowej ustawy
KUP PRENUMERATĘ lub WYKUP DOSTĘP DO SERWISU!