Obrażenia ciała będące następstwem przemocy wobec dzieci w praktyce zespołów ratownictwa medycznego
Zespół dziecka maltretowanego
Zespół dziecka maltretowanego jest definiowany jako każde zamierzone lub niezamierzone działanie osoby dorosłej, społeczności lub państwa, które ujemnie wpływa na zdrowie, rozwój fizyczny i psychospołeczny dziecka (3-5). Przemoc wobec dziecka może występować w postaciach: przemocy fizycznej, zaniedbywania, znęcania się psychicznego i przemocy emocjonalnej oraz molestowania seksualnego.
W przypadku przemocy fizycznej dochodzi do umyślnego działania opiekunów wobec dziecka, powodującego powstanie obrażeń na jego ciele. Urazy są najczęściej spowodowane: biciem, szarpaniem, kopaniem, popychaniem, rzucaniem dzieckiem, rzucaniem przedmiotami, przypalaniem papierosami itp. Założenie osiągnięcia określonego celu wychowawczego lub wymuszenie posłuszeństwa w ramach procesu wychowawczego nie stanowi usprawiedliwienia dla przemocy fizycznej.
Zaniedbywanie jest związane z niezapewnieniem dziecku właściwego bezpieczeństwa i troski. Ma miejsce w przypadkach braku wystarczającego zaspokojenia podstawowych potrzeb dziecka w zakresie fizycznym, jak również: odpowiedniego odżywiania, ubioru, zabezpieczenia zdrowotnego, edukacji, ochrony przed wypadkiem, oparzeniem czy też zatruciem substancjami znajdującymi się w otoczeniu dziecka (np. lekami lub chemią gospodarstwa domowego).
[...]którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!