Obrażenia wojenne w cywilnej medycynie ratunkowej - ratownicy24.pl

Obrażenia wojenne w cywilnej medycynie ratunkowej

NAR_2_21_warto_wiedziec_OBRAZENIA_WOJENNE_W_CYWILNEJ_MEDYCYNIE_1_full
fot.iStock

Zmagania ze światowym terroryzmem w XXI wieku nakładają na nas obowiązek przewidywania następstw incydentów terrorystycznych oraz odpowiednie przygotowanie służb medycznych do udzielania pomocy medycznej. W niniejszym artykule przedstawiono charakterystykę ran postrzałowych oraz opisano, jak sobie z nimi radzić.

Słowa kluczowe
rana postrzałowa, atak terrorystyczny, broń palna

W obliczu coraz częstszych zamachów terrorystycznych z użyciem broni palnej oraz dużej liczby poszkodowanych niezbędne staje się współdziałanie służb policyjno-wojskowych z cywilnymi służbami medycznymi, a także niezmiernie ważny jest nie tylko transfer doświadczeń wojskowych do cywilnego ratownictwa medycznego, ale również w odwrotnym kierunku. Na świecie jest to już czymś naturalnym, nie tylko poprzez organizowanie wspólnych treningów czy ćwiczeń, ale coraz częstsze partycypowanie cywilnych lekarzy oraz ratowników medycznych jako instruktorów medycznych w szkoleniach służb odpowiadających za fizyczne zwalczanie terroryzmu.

Możemy zauważyć, iż podczas konferencji branżowych temat współpracy cywilno-wojskowej jest poruszany coraz częściej, nie tylko w kraju (jak choćby podczas Ogólnopolskiego Kongresu Ratowników Medycznych w Krakowie), ale również za granicą. Mamy tu na myśli największe konferencje, takie jak: The Australian Tactical Medical Conference, Word Combat Conference w Brazylii, Tactical Trauma Conference w Szwecji, ale przede wszystkim najbardziej prestiżową konferencję medycyny taktycznej na świecie – SOMA w Stanach Zjednoczonych.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Komentarze

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.