Odma prężna jako stan bezpośredniego zagrożenia życia w praktyce ratownika medycznego - ratownicy24.pl

Odma prężna jako stan bezpośredniego zagrożenia życia w praktyce ratownika medycznego

odma prężna
Fot. iStock

Odma prężna jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia oraz jedną z odwracalnych przyczyn zatrzymania krążenia. W kontekście ratownika medycznego priorytetową czynnością staje się zatem jej szybkie rozpoznanie i wykonanie punkcji klatki piersiowej. Niniejsza praca zawiera studium przypadku rany postrzałowej klatki piersiowej, w wyniku której rozwinęła się odma prężna, z pełnym opisem medycznych czynności ratunkowych wykonywanych na miejscu zdarzenia zgodnych z zaleceniami Komitetu Tactical Combat Casualty Care, które można przenieść na grunt codziennej rzeczywistości i praktyki ratownika medycznego.

Słowa kluczowe
odma prężna, odbarczenie, MARCHE, medycyna pola walki

Konflikty zbrojne, ataki terrorystyczne, działanie w warunkach survivalu czy inne sytuacje taktyczne mogą wystąpić w każdym miejscu i o każdym czasie. Niesienie umiejętnej i zorganizowanej pomocy medycznej znacznie zmniejsza liczbę ofiar śmiertelnych nie tylko na polu walki, ale również w sytuacji ratownictwa cywilnego (1).

Przyczynia się do tego również rozwój technologii i medycyny taktycznej. Dzięki wieloletnim badaniom zagadnienia stworzono specjalistyczne opatrunki, sprzęt pomagający w zaopatrywaniu urazów, przenośną aparaturę diagnostyczną, a także wypracowano skuteczne procedury ratujące życie.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Komentarze

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.