Pierwsza pomoc okiem ratownika - ratownicy24.pl

Pierwsza pomoc okiem ratownika

pierwsza pomoc
fot. iStock

Prowadząc szkolenia z zakresu pierwszej pomocy, kursantom zawsze powtarzamy, że najgorszą rzeczą dla osoby poszkodowanej jest bezczynność świadków zdarzenia. Sytuacja, w której nikt nie udziela ratunku, ranny lub chory pozostaje sam, a jego stan gwałtownie się pogarsza i niejednokrotnie doprowadza do śmieci.

Liczy się każda sekunda!

Odnosząc się do wniosków Polskiej Rady Resuscytacji, 40% ludzi umierających miałoby szansę na przeżycie, gdyby świadek zdarzenia w odpowiedni sposób zareagował. U tej grupy ludzi główną przyczyną zgonu jest niedotlenienie. Średni czas dojazdu Zespołów Ratownictwa Medycznego w naszym kraju wynosi około 10 minut. Ustawowo ambulans ma dotrzeć do miejsca zdarzenia w mieście do 8 minut od momentu wezwania, a w terenie wiejskim do 15 minut. Wiemy, jak wyglądają realia – często wiele czynników wpływa na wydłużony czas dotarcia, m.in. pogoda, pora roku, pora dnia itp.

Jedną z najczęstszych przyczyn zatrzymania krążenia jest hipoksja, czyli niedotlenienie. Pozbawione tlenu komórki układu nerwowego zaczynają obumierać w około 5. minucie, oznacza to, że kluczowym elementem wpływającym na przeżycie pacjenta jest szybko udzielona pomoc, a najważniejszym ratownikiem na miejscu zdarzenia jest jego świadek. To od niego najczęściej zależy dalszy los osoby poszkodowanej. Bardzo ważnym i nieodzownym elementem walki z hipoksją i zapobieganiem nagłemu zatrzymaniu krążenia jest udrożnienie dróg oddechowych. Jak wiadomo, nieprzytomny człowiek ma wiotkie w...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Komentarze

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.