Pierwsza pomoc – skąd czerpać wzorce? - ratownicy24.pl

Pierwsza pomoc – skąd czerpać wzorce?

NAR_1_18_PIERWSZA_POMOC_SKAD_CZERPAC_WZORCE_iStock-509798956
fot. istockphoto.com

Pierwsza pomoc to zespół czynności podejmowanych w celu ratowania osoby w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, wykonywanych przez osobę znajdującą się na miejscu zdarzenia. Najbardziej popularnymi organizacjami w Polsce zajmującymi się opracowywaniem, wdrażaniem i propagowaniem najskuteczniejszych metod ratujących życie osobom poszkodowanym są Europejska Rada Resuscytacji (ERC) i American Heart Association (AHA). Analizując tematykę poruszaną na kursach pierwszej pomocy organizowanych przez wybrane organizacje, obserwuje się dużą dowolność w przekazywaniu wiedzy dotyczącej udzielania pierwszej pomocy w stanach zagrożenia życia.

Słowa kluczowe

pierwsza pomoc, resuscytacja, Europejska Rada Resuscytacji (ERC), wytyczne

Pierwsza pomoc, czyli zespół czynności podejmowanych w celu ratowania osoby w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, wykonywanych przez osobę znajdującą się w miejscu zdarzenia (1) jest obowiązkiem prawnym każdego obywatela Rzeczypospolitej (2). Podjęcie podstawowych zabiegów ratujących życie przed przyjazdem zespołu ratownictwa medycznego ma kluczowe znaczenie dla przeżycia osoby poszkodowanej. Obecnie szacuje się, że poza szpitalem rocznie w Europie dochodzi do około 350 000 nagłych zatrzymań krążenia (3). Niepodjęcie żadnych czynności wobec osoby w stanie bezpośredniego

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Komentarze

reklama

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.