Pierwsze karetki bariatryczne w województwie łódzkim
Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego otrzymała od Marszałka Województwa Łódzkiego dwie pierwsze karetki bariatryczne. Dzięki nim transport otyłych pacjentów będzie znacznie łatwiejszy.
Karetki bariatryczne sprawdzą się podczas transportu pacjentów o wadze 200 kg. Jak mówi Adam Stępka, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego, tego rodzaju pojazdy są bardzo potrzebne, gdyż społeczeństwo tyje na potęgę. Jedna karetka łódzkiego pogotowia wyjeżdża w ciągu miesiąca nawet do czworga chorych ważących ponad 150 kg. Ratownicy musieli w związku z tym prosić straż pożarną o pomoc w zniesieniu takiego pacjenta do karetki.
Nowe karetki bariatryczne wyposażone są m.in. w specjalne nosze z elektrycznym mechanizmem podnoszenia o dopuszczalnym obciążeniu ponad 300 kg, krzesło bariatryczne z funkcją schodołazu o dopuszczalnym obciążeniu 227 kg. Pojazdy posiadają również system załadunku noszy z napędem elektrycznym o udźwigu do 400 kg oraz płachtę ratowniczą do przenoszenia pacjentów.
Zakup karetek bariatrycznych oraz dwóch neonatologicznych został zrealizowany w ramach projektu unijnego Zapobieganie oraz zwalczanie na terenie województwa łódzkiego zakażenia wirusem SARS-CoV-2 i rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej wywołanej tym wirusem u ludzi. Marszałek Grzegorz Scheiber poinformował także, że z 30 karetek zapowiadanych wcześniej dla województwa łódzkiego, 10 jeździ już w barwach WSRM.
Źródło: https://expressilustrowany.pl/