Pierwsze wydanie „Na Ratunek” w tym roku jest już dostępne!
Pierwszy w 2025 roku numer „Na Ratunek” już jest! Sprawdź, co przygotowaliśmy dla Ciebie w wydaniu 1/2025.
Najpierw kilka słów od naszego redaktora naczelnego, Tomasza Sikory.
Szanowni Czytelnicy!
Witam Państwa bardzo serdecznie w pierwszym tego roku numerze naszego czasopisma! Wróciliśmy już do rzeczywistości po świątecznym czasie Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Jak tam Państwa postanowienia noworoczne? Niech kamieniem rzuci ten, kto nie miał chociaż jednego postanowienia lub wyzwania na nowy rok! Choć ponoć po dwóch miesiącach na siłowni pozostaje tylko 20% osób, które kupiły karnety na fali noworocznego zapału…
Jak już o wyzwaniach mowa, to trzeba przyznać, że 2025 rok zaczął się dla ratowników medycznych z przytupem! Po listopadowo-grudniowych wyborach delegatów przyszedł czas na kolejny krok, czyli zwołanie I Krajowego Zjazdu Ratowników Medycznych, który odbył się w Warszawie 13 stycznia 2025 roku. Podczas Zjazdu odbyły się wybory władz Krajowej Rady Ratowników Medycznych, na czele z wyborem prezesa KRRM, którym został Mateusz Komza. Życzę wszystkim Państwu możliwości realizacji zawodowej podczas piastowania tych ważnych funkcji oraz wytrwałości i entuzjazmu w pracy, które powinny wystarczyć na całą kadencję. To nowy rozdział w historii Waszej profesji – w końcu posiadacie Państwo swoich przedstawicieli jako samorząd zawodowy. Wyzwań, jakie czekają przed Państwem, jest sporo, bo …
…bo niestety już 2 tygodnie po wyborach, 26 stycznia w Siedlcach miało miejsce tragiczne wydarzenie, podczas którego w trakcie interwencji został zaatakowany nożem ratownik medyczny. W wyniku odniesionych obrażeń mężczyzna zmarł w szpitalu. To czarny dzień dla wszystkich pracowników systemu PRM, który pokazał, jak niebezpieczna może być nasza praca. Przypadki agresji w stosunku do ratowników medycznych, ataki słowne czy fizyczne w ostatnim czasie zdarzają się coraz częściej. Te sytuacje jasno pokazują, że nasze bezpieczeństwo i ochrona podczas działań jest mocno iluzoryczna, szczególnie w pracy z pacjentem agresywnym, z zaburzeniami psychicznymi czy pod wpływem alkoholu lub substancji odurzających. Wszyscy musimy wyciągnąć wnioski z tych ataków, zwłaszcza z tragedii śmierci ratownika – zarówno rząd, jak i osoby tworzące system PRM: ratownicy medyczni, lekarze czy pielęgniarki. W imieniu swoim i Redakcji chciałbym wyrazić nasze najgłębsze współczucie dla rodziny i bliskich zmarłego.
Wracając zaś do spraw związanych z naszym czasopismem, pozwolę sobie przedstawić Państwu artykuły, które zostały wybrane do aktualnego wydania. Tematem numeru jest artykuł R42 w praktyce ZRM – opisy przypadków, w którym autorzy postanowili ukazać problematykę zawrotów głowy u pacjentów. Pamiętajmy, że z wiekiem liczba pacjentów z tymi objawami, o różniej etiologii, wzrasta nawet do 30% w całej populacji! Pomimo że tej zimy za oknami nie ma śniegu (przynajmniej w Katowicach), to w kalendarzu nadal mamy tę porę roku. Polecam więc Państwa uwadze artykuł Lawiny i zagrożenie lawinowe: jak udzielić pierwszej pomocy w kryzysowych sytuacjach. W polskich Tatrach rocznie ma miejsce 30-90 lawin, a każda z nich może stanowić potencjalne niebezpieczeństwo – nawet na tak popularnym szlaku, jak droga do Morskiego Oka. Rzadko w naszym kraju mówi się o pomocy w kryzysowych sytuacjach naszym „braciom mniejszym”, czyli zwierzętom domowym, które także mogą ponieść uszczerbek na zdrowiu, np. podczas pożaru. W artykule Możliwości udzielenia pomocy zwierzętom domowym podczas pożarów przez ratowników medycznych autor stara się przedstawić najważniejsze aspekty takich działań. Nasze czasopismo to nie tylko teoria, ale też analiza konkretnych przypadków z naszej pracy. W numerze ukazał się artykuł dotyczący zastosowania stazy taktycznej u 12-letniego pacjenta – Zastosowanie stazy taktycznej u dziecka – opis przypadku. Autorzy starali się przedstawić ten przypadek kliniczny także od strony leczenia przeciwbólowego po zastosowaniu procedury u pacjenta pediatrycznego z urazem układu żylnego okolicy podkolanowej. Tematem, który nieco mnie przeraża (kto z nas nie oglądał filmu Terminator?), jest coraz powszechniejsze wykorzystanie systemu sztucznej inteligencji (AI) w różnych dziedzinach życia, w tym w medycynie. Aktualna wiedza o zmieniającym się świecie jest jednak niezwykle ważna, dlatego też w „Na Ratunek” 1/2025 przeczytacie Państwo artykuł Wykorzystanie AI w ratownictwie medycznym: ewolucja czy rewolucja?, który pokazuje, gdzie obecnie wykorzystywane są te systemy w jednostkach ratownictwa medycznego. Czy to dobre rozwiązania, czy jednak w ratownictwie człowiek zawsze powinien być najważniejszy – zostawiam Państwa ocenie.
Jako ojca (co prawda jeszcze 5-latki bez własnego telefonu i stałego dostępu do internetu – oby jak najdłużej!) moje obawy budzi ogromny wpływ internetu na rozwój dzieci. Tym bardziej polecam Państwa uwadze artykuł Skutki zdrowotne niebezpiecznych wyzwań internetowych wśród dzieci i młodzieży – analiza przypadku. Zachęcam Państwa także do zapoznania się z artykułem na temat badania ankietowego wśród pracowników systemu PRM o przyczynach nieuzasadnionych wezwań ZRM (Nieuzasadnione wezwania ambulansów z punktu widzenia pracowników zespołów ratownictwa medycznego) oraz tekstem dotyczącym medycyny w czasie klęsk żywiołowych – Zarządzanie medycznymi czynnościami w przypadku klęski żywiołowej. Polecam również artykuł z naszego kącika prawnego, w którym autorka omawia zakres czynności zawodowych pielęgniarki systemu PRM.
Miłej lektury!
Tomasz Sikora
Dołącz do grona prenumeratorów „Na Ratunek” i ciesz się dostępem do aktualnej wiedzy. Dowiedz się więcej: KLIKNIJ
W najnowszym numerze „Na Ratunek” znajdziesz:

- R42 w praktyce ZRM – opisy przypadków
- Zastosowanie stazy taktycznej u dziecka – opis przypadku
- Lawiny i zagrożenia lawinowe: jak udzielać pierwszej pomocy w kryzysowych sytuacjach
- Skutki zdrowotne niebezpiecznych wyzwań internetowych wśród dzieci i młodzieży – analiza przypadku
- Niecodzienne spojrzenie na dostępne w systemie PRM leki przeciwbólowe – część I
- Zarządzanie czynnościami medycznymi w przypadku klęski żywiołowej lub katastrofy
- Nieuzasadnione wezwania ambulansów z punktu widzenia pracowników zespołu ratownictwa medycznego
- Możliwości udzielenia pomocy zwierzętom domowym podczas pożarów przez ratowników medycznych
- Ból związany ze złamaniami u dzieci: efekty nowej procedury leczenia bólu na oddziale ratunkowym
- Wykorzystanie AI w ratownictwie medycznym: ewolucja czy rewolucja?
- Zakres czynności zawodowych pielęgniarki systemu PRM