Pies asystujący w karetce - Strona 2 z 6 - ratownicy24.pl

Pies asystujący w karetce

Niepełnosprawni i pies asystujący w przestrzeni publicznej

Dzięki umiejętnościom, jakie posiadają psy asystujące, osoby niewidome lub niedowidzące mogą dziś samodzielnie i sprawnie, poruszać się w różnych warunkach. Niepełnosprawnym ruchowo czworonożni asystenci służą dodatkowo pomocą w podnoszeniu, podawaniu, otwieraniu czy naciskaniu. Niedosłyszących i głuchych potrafią doprowadzić do źródła hałasu. W przypadku chorych na epilepsję czy cierpiących na choroby serca – ostrzec o nadchodzącym ataku lub zareagować w sytuacji, gdy już do niego doszło. Kwalifikacje psich asystentów pozwalają zatem współcześnie niepełnosprawnym na bezpieczne poruszanie się w przestrzeni publicznej. Dają również sporą swobodę oraz chronią przed wykluczeniem społecznym czy dyskryminacją.

Regulacje prawne

Obok możliwości, jakie niosą dziś specjalistyczne szkolenia instruktorskie, także ustawodawca, wychodząc naprzeciw tej właśnie grupie społecznej oraz kierując się konstytucyjną zasadą równości czy pomocy osobom niepełnosprawnym, tworzy takie regulacje, które umożliwiają im w nieograniczony sposób korzystanie ze swoich praw.

W odniesieniu do korzystających z pomocy czworonożnych asystentów zawarte one zostały głównie w Ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz o zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Przepisy te uprawniają osoby niepełnosprawne do wstępu wraz z psem asystującym do obiektów użyteczności publicznej, parków i rezerwatów przyrody, na plaże i kąpieliska, ale także do korzystania ze środków transportu kolejowego, drogowego, lotniczego i wodnego oraz z innych środków komunikacji publicznej (4). Wśród przykładowo wymienionych obiektów użyteczności publicznej znalazły się: budynki i ich otoczenie przeznaczone na potrzeby administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, opieki zdrowotnej, opieki społecznej i socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym, świadczenia usług pocztowych lub telekomunikacyjnych oraz inne ogólnodostępne budynki przeznaczone do wykonywania podobnych funkcji, w tym także budynki biurowe i socjalne.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama

Sklep

Najnowszy numer czasopisma<br />
Na Ratunek 2/2024<br />
<br />
<br />
<br />
<br />

Najnowszy numer czasopisma
Na Ratunek 2/2024




35,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
NOWOŚĆ: Podręczna Tarcza Ratunkowa<br />
<br />
<br />
<br />
 <br />

NOWOŚĆ: Podręczna Tarcza Ratunkowa




49,90 zł

zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
NOWOŚĆ: Pacjent pediatryczny w praktyce ratownika medycznego (e-book)<br />
<br />
<br />

NOWOŚĆ: Pacjent pediatryczny w praktyce ratownika medycznego (e-book)


49,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
KSIĄŻKA: Drożność dróg oddechowych w praktyce ratownika medycznego<br />
<br />
<br />

KSIĄŻKA: Drożność dróg oddechowych w praktyce ratownika medycznego


149,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.