Piętnaście minut na przyjęcie pacjenta na SOR
Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych opublikował pismo skierowane do wszystkich wojewodów. MZ jasno w nim wskazuje, że ZRM nie może być wykorzystywany jako transport międzyszpitalny.
W związku z przetrzymywaniem zespołów ratownictwa medycznego na SOR lub IP, a także wykorzystywaniem ich do transportu międzyszpitalnego Waldemar Kraska przypomniał wojewodom, iż:
- zespoły ratownictwa medycznego podejmują medyczne czynności ratunkowe w warunkach pozaszpitalnych;
- transport osoby w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego odbywa się do najbliższego, pod względem czasu dotarcia, szpitalnego oddziału ratunkowego ( lub do szpitala wskazanego przez dyspozytora medycznego, koordynatora wojewódzkiego czy krajowego);
- szpitalny oddział ratunkowy czy jakakolwiek inna jednostka szpitala wyspecjalizowana w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych niezwłocznie udziela pomocy pacjentowi;
- a w razie konieczności to szpital, w którym znajduje się szpitalny oddział ratunkowy lub inna jednostka wyspecjalizowana, ma za zadanie niezwłocznie przetransportować pacjenta do najbliższego zakładu leczniczego.
Odmowa przyjęcia osoby w stanie nagłego zagrożenia życia przez szpital skutkuje zastosowaniem kary umownej lub niezwłocznym jej rozwiązaniem.
Działania te mają na celu eliminację takich sytuacji jak:
- odmowa przyjęcia pacjenta od ZRM,
- wykorzystywanie ZRM do transportu międzyszpitalnego czy przetrzymywanie w celu wykonania badania na obecność koronawirusa.
Ponadto Waldemar Kraska zaleca by czas przekazania pacjenta nie był dłuższy niż 15 minut. Oczywiście licząc od momentu przyjazdu ZRM na SOR/IP.
Treść pisma dostępna pod adresem: https://www.facebook.com/ozzrm/photos/pcb.2865244080364591/2865244013697931
Źródło: www.facebook.com/ozzrm