PIMS-TS – czyli jak COVID-19 może wpłynąć na zdrowie dziecka - ratownicy24.pl

PIMS-TS – czyli jak COVID-19 może wpłynąć na zdrowie dziecka

NAR_6_21_wiedza_w_praktyce_Jakub_Bilas_PIMS_TS_iStock-1215892007
Fot. iStock

Czas pandemii COVID-19 pokazał siłę wirusa SARS-CoV-2. Przywykliśmy niestety już do informacji o kolejnych nowych zakażeniach i zgonach. Ciężej lub lżej chorują wszyscy: starsi, młodsi, zdrowi i chorzy. Najmniej jednak problem dotyczy dzieci – szczególnie tych bez chorób przewlekłych. Czas pokazał, że przechodzą one zachorowanie COVID-19 na ogół skąpoobjawowo lub całkowicie bezobjawowo. Czy jednak na pewno grupa ta nie powinna martwić się zakażeniem nowym wirusem.

Słowa kluczowe
PIMS, PIMS-TS, MIS-C, wieloukładowy zespół zapalny u dzieci, pediatria, COVID-19

Moje dziecko jest bardzo słabe, ma gorączkę, a kilka tygodni wcześniej chorowało na COVID-19” – takie zdanie powinno zapalać „czerwoną lampkę” w głowie każdego medyka. Powyższe twierdzenie może sugerować wystąpienie zespołu PIMS-TS, czyli wieloukładowego zespołu zapalnego u dzieci. Jest to choroba, która może rozwinąć się u każdego dziecka po przebyciu zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Zapadalność na tą nową jednostkę chorobową przybiera na sile szczególnie kilka tygodni po szczytach fal zachorowań na COVID-19. Początkowo PIMS mylony był z chorobą Kawasakiego, jednak dziś wiemy, że mamy do czynienia z zupełnie nową chorobą. Może ona obejmować stanem zapalnym każdą tkankę i narząd organizmu. Nie są znane czynniki ryzyka ciężkiego przebiegu PIMS-TS, jednak wiadomo, że schorzenie to może prowadzić do tętniaków naczyń wieńcowych, co może rzutować na dalsze życie małego pacjenta. Na chwilę obecną nie znamy również skutecznych metod profilaktyki. Stąd tak ważne jest zachowanie dbałości o profilaktykę przeciw zakażeniom COVID-19.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Komentarze

reklama
reklama

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.