Podejrzenie udaru mózgu w warunkach przedszpitalnych w aspekcie dobrych praktyk Ministerstwa Zdrowia i konsultantów krajowych w dziedzinie medycyny ratunkowej i neurologii - Strona 3 z 3 - ratownicy24.pl
Reklama

Podejrzenie udaru mózgu w warunkach przedszpitalnych w aspekcie dobrych praktyk Ministerstwa Zdrowia i konsultantów krajowych w dziedzinie medycyny ratunkowej i neurologii

Oprócz próby ustalenia czasu wystąpienia objawów należy uzyskać informacje odnośnie do przebytych chorób, zabiegów operacyjnych, zebrać dokumentację medyczną oraz odnotować informację co do aktualnie przyjmowanych leków przez pacjenta (nazwa leku, dawka, droga podania, a nawet w przypadku leków przeciwkrzepliwych – godzina przyjęcia ostatniej dawki). Należy ustalić osobę do kontaktu oraz numer telefonu do tej osoby.

Po uzyskaniu niezbędnych informacji należy wykonać telefon do najbliższego oddziału udarowego i przekazać lekarzowi dyżurnemu następujące informacje: przedstawić się i podać numer zespołu; czasy wystąpienia objawów wskazujących na podejrzenie udaru mózgu; wiek pacjenta; objawy występujące u pacjenta, choroby i leki przyjmowane przez chorego; szacowany czas dotarcia do oddziału udarowego (9).

Podsumowanie

  1. Najlepsze efekty terapeutyczne udaru niedokrwiennego wykazuje specjalistyczne leczenie trombolityczne w ciągu 90 minut od wystąpienia pierwszych objawów.
  2. W przypadku niedokrwiennego udaru mózgu leczenie specjalistyczne może być zastosowane do 4,5 godziny od chwili wystąpienia objawów (tzw. okno czasowe). W przypadku mechanicznej rekanalizacji (udrożnienia) tętnic okno terapeutyczne wynosi nawet 6 godzin. Decyzję o zastosowaniu leczenia podejmuje lekarz neurolog.
  3. Pacjentów z podejrzeniem udaru mózgu nie należy transportować do najbliższego podmiotu leczniczego (np. izba przyjęć/SOR bez oddziału udarowego), lecz do szpitala, który posiada oddział udarowy i ma możliwość leczenia trombolitycznego przy pomocy rekombinowanego aktywatora plazminogenu (rtPA) lub trombektomii.
  4. Nie należy obniżać ciśnienia tętniczego bez konsultacji z lekarzem neurologiem; nie należy podawać dużych ilości lub szybkich wlewów infuzyjnych.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama

Sklep

Najnowszy numer czasopisma<br />
Na Ratunek 2/2024<br />
<br />
<br />
<br />
<br />

Najnowszy numer czasopisma
Na Ratunek 2/2024




35,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
NOWOŚĆ: Podręczna Tarcza Ratunkowa<br />
<br />
<br />
<br />
 <br />

NOWOŚĆ: Podręczna Tarcza Ratunkowa




49,90 zł

zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
NOWOŚĆ: Pacjent pediatryczny w praktyce ratownika medycznego (e-book)<br />
<br />
<br />

NOWOŚĆ: Pacjent pediatryczny w praktyce ratownika medycznego (e-book)


49,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
KSIĄŻKA: Drożność dróg oddechowych w praktyce ratownika medycznego<br />
<br />
<br />

KSIĄŻKA: Drożność dróg oddechowych w praktyce ratownika medycznego


149,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.