Podstawy badania ultrasonograficznego płuc - Strona 2 z 3 - ratownicy24.pl

Podstawy badania ultrasonograficznego płuc

Obraz prawidłowy

Po przyłożeniu głowicy do ściany klatki piersiowej na naszym obrazie pokaże się realna struktura tkanek. Dla prawidłowej orientacji zaleca się odnalezienie dwóch sąsiadujących żeber, za którymi pojawią się cienie akustyczne oraz linia opłucnej przebiegająca pomiędzy nimi. W obrazie prawidłowym linia opłucnej powinna być ruchoma, a zjawisko to nazywane jest slidingiem i świadczy ono o tym, że dwie opłucne – opłucna płucna i opłucna ścienna – przylegają do siebie i poruszają się. Poniżej linii opłucnej w miejscu, gdzie znajduje się wypełnione powietrzem płuco, będą pojawiać się wspominanie już artefakty. Przestrzeń tę nazywamy przestrzenią Merlin i to w tym miejscu będziemy dokonywać oceny (8).

W przestrzeni Merlin powinny pojawiać się linie A, czyli poziome artefakty będące powieleniem linii opłucnej, które uwidaczniają się w wyniku odbicia fal ultradźwiękowych. Linie te zobaczymy poniżej linii opłucnej, a co ważne, będą one w równych odległościach. Świadczą one o prawidłowej powietrzności płuca, a ich liczba nie ma znaczenia klinicznego i u poszczególnych pacjentów może być różna.

Odma opłucnowa

Jak wspomniano powyżej, podczas obrazowania USG płuc uwidoczniona na obrazie linia opłucnej powinna być ruchoma. Zjawisko slidingu zaniknie w chwili odseparowania od siebie obu opłucnych, co ma miejsce w przypadku wystąpienia odmy opłucnowej. Warto zaznaczyć, że sam obraz widoczny na ekranie aparatu USG się nie zmieni, zjawisko rewerberacji (odbicia) pozostanie, dlatego linie A będą nadal widoczne (8).

Ze względu na to, że objaw ruchomości opłucnej niekiedy może być słabiej widoczny, w celu minimalizacji błędu zaleca się najpierw przybliżenie obrazu opłucnej, a także skorzystanie z głowicy liniowej, posiadającej znacznie lepszą rozdzielczość poprzez wyższą częstotliwość fal (9). Mamy również możliwość skorzystania z jednowymiarowego trybu obrazowania, czyli M-mode, który pozwala na pokazanie zmian zachodzących tylko w jednym, konkretnym miejscu w obrazowanej strukturze (10). Po uruchomieniu trybu M-Mode, ekran aparatu przeważnie dzieli się na 2 części, na którym widoczne są oba tryby: dwuwymiarowy B-Mode oraz jednowymiarowy M-Mode. Ustawiamy głowicę tak, aby linia pośrodkowa, która pojawia się na ekranie, przechodziła przez linie opłucnej (fot. 5).

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama

Sklep

Najnowszy numer czasopisma<br />
Na Ratunek 2/2024<br />
<br />
<br />
<br />
<br />

Najnowszy numer czasopisma
Na Ratunek 2/2024




35,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
NOWOŚĆ: Podręczna Tarcza Ratunkowa<br />
<br />
<br />
<br />
 <br />

NOWOŚĆ: Podręczna Tarcza Ratunkowa




49,90 zł

zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
NOWOŚĆ: Pacjent pediatryczny w praktyce ratownika medycznego (e-book)<br />
<br />
<br />

NOWOŚĆ: Pacjent pediatryczny w praktyce ratownika medycznego (e-book)


49,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
KSIĄŻKA: Drożność dróg oddechowych w praktyce ratownika medycznego<br />
<br />
<br />

KSIĄŻKA: Drożność dróg oddechowych w praktyce ratownika medycznego


149,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.