Podstawy ochrony prawnej personelu PRM podczas udzielania świadczeń zdrowotnych oraz działań podejmowanych poza systemem Państwowe Ratownictwo Medyczne w ramach pełnionej funkcji lub wykonywanych czynności - Strona 5 z 12 - ratownicy24.pl

Podstawy ochrony prawnej personelu PRM podczas udzielania świadczeń zdrowotnych oraz działań podejmowanych poza systemem Państwowe Ratownictwo Medyczne w ramach pełnionej funkcji lub wykonywanych czynności

Przykłady agresji wobec medyków

Przykłady narastającej wobec lekarzy systemu i ratowników medycznych przemocy można by mnożyć w nieskończoność, dlatego tak ważna wydaje się kwestia należytej ochrony ich słusznych praw. Przytoczmy kilka z nich, by uświadomić sobie, z jaką skalą agresji muszą borykać się na co dzień medycy.

  • Gliwice, 40-letni, blisko dwumetrowy, rosły mężczyzna, w trakcie udzielania mu pomocy groził lekarce śmiercią, a gdy opaska ciśnieniomierza nie była w stanie objąć jego silnie umięśnionego ramienia, stał się agresywny i nieobliczalny.
  • Z kolei w styczniu br. ratownik medyczny Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu został uderzony w głowę przez transportowanego pacjenta, a następnie dociśnięty do podłogi i podduszony. W wyniku całego zajścia u ratownika doszło do złamania nadgarstka.
  • W maju br. w Pile ratownicy medyczni zostali zaatakowani nożem przez 26-latka, kiedy po badaniu poinformowali go, że zgłoszenie wezwania karetki jest bezpodstawne. Ratownicy na szczęście zdążyli uciec przed agresorem (2).
  • W Psarach policjanci zatrzymali z kolei 37-letniego mężczyznę, który dopuścił się naruszenia nietykalności cielesnej ratownika medycznego.
  • Wieczorem, 4 czerwca 2021 r. w trakcie udzielania pomocy jednej z mieszkanek Lublina, pijany mężczyzna zaatakował ratownika medycznego. Za takie zachowanie napastnik odpowie przed sądem. Grozi mu za to kara do 3 lat pozbawienia wolności.
  • W miejscowości Woźniki został zaatakowany ratownik medyczny i jak informuje tamtejsza policja, sprawca zdarzenia już usłyszał zarzut naruszenia nietykalności cielesnej, a prokurator zastosował wobec niego środki zapobiegawcze w postaci policyjnego dozoru oraz zakazu zbliżania się do pokrzywdzonego. Napastnikowi grozi za to kara pozbawienia wolności (11).

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama

Sklep

Najnowszy numer czasopisma<br />
Na Ratunek 2/2024<br />
<br />
<br />
<br />
<br />

Najnowszy numer czasopisma
Na Ratunek 2/2024




35,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
NOWOŚĆ: Podręczna Tarcza Ratunkowa<br />
<br />
<br />
<br />
 <br />

NOWOŚĆ: Podręczna Tarcza Ratunkowa




49,90 zł

zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
NOWOŚĆ: Pacjent pediatryczny w praktyce ratownika medycznego (e-book)<br />
<br />
<br />

NOWOŚĆ: Pacjent pediatryczny w praktyce ratownika medycznego (e-book)


49,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
KSIĄŻKA: Drożność dróg oddechowych w praktyce ratownika medycznego<br />
<br />
<br />

KSIĄŻKA: Drożność dróg oddechowych w praktyce ratownika medycznego


149,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.