Podsumowanie zmian w wytycznych Tactical Combat Casualty Care - ratownicy24.pl
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Podsumowanie zmian w wytycznych Tactical Combat Casualty Care

Wytyczne Commitee on Tactical Combat Casualty Care (CoTCCC) zawierają zbiór zaleceń postępowania z poszkodowanym w warunkach medycyny pola walki. Wytyczne te kładą nacisk na interwencje, które należy wykonać u poszkodowanych celem uratowania możliwie jak największej ilości osób przy ograniczonych zasobach ludzkich, materiałowych oraz określonym reżimie czasowym w środowisku taktycznym. Podejmowane w miejscu wystąpienia urazu (ang. Point of Injury – POI) interwencje są przede wszystkim zależne od sytuacji taktycznej, w jakiej znaleźli się poszkodowani i ratownicy. Interwencje te w celu ich usystematyzowania, łatwiejszego zapamiętania, a następnie odtworzenia zebrano w akronim MARCH PAWS. W styczniu 2024 roku nastąpiła kolejna aktualizacja wytycznych CoTCCC, która obejmuje głównie zmiany w zakresie sposobu utrzymania drożności dróg oddechowych na polu walki, wentylacji i postępowania w urazach głowy.

Słowa kluczowe: uraz, pole walki, medycyna taktyczna, drogi oddechowe, wentylacja, uraz głowy

Wstęp

Committee on Tactical Combat Casualty Care (CoTCCC) jest jednostką w strukturach Departamentu Obrony USA, zajmującą się przedszpitalną pomocą poszkodowanym na polu walki. Celem CoTCCC jest opracowanie możliwie najlepszych wytycznych postępowania z poszkodowanym na polu walki, a także ich odwzorowanie w procesie szkolenia i dalsze wykorzystanie w siłach zbrojnych USA. CoTCCC składa się z 42 członków z prawem głosu. W składzie komitetu zasiadają eksperci w dziedzinach urazów, medycyny pola walki, medycyny taktycznej i medycyny przedszpitalnej, którzy posiadają doświadczenie w realnych warunkach bojowych. Grupa robocza opracowująca wytyczne Tactical Combat Casualty Care (TCCC) składa się z członków CoTCCC oraz ekspertów merytorycznych z wielu dziedzin medycyny, łączników z Departamentu Obrony, rządu Stanów Zjednoczonych i organizacji z krajów partnerskich (głównie państw członkowskich NATO).

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama
Reklama
ratownicy24-na-ratunek
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.