Pojęcie survivalu w działaniach ratowniczych na przykładzie wykorzystania roślin leczniczych - Strona 2 z 5 - ratownicy24.pl
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Pojęcie survivalu w działaniach ratowniczych na przykładzie wykorzystania roślin leczniczych

Rośliny lecznicze a ratownictwo medyczne

W tekście zostały zaproponowane wybrane rośliny powszechnie występujące na obszarze całego kraju, traktowane jako niepotrzebne chwasty posiadające właściwości, które mogą okazać się przydatne w działaniach ratowniczych. W celu uwiarygodnienia i pozbawienia czytelnika wszelkich obaw i niepewności, autor przeprowadził próby smakowe, łącznie ze spożyciem poszczególnych części roślin, o których mowa w tekście.

Znajomość oraz sposoby użycia odpowiednich roślin w warunkach nietypowych, przebiegających pod presją czasu, mogą okazać się kluczowym rozwiązaniem w samopomocy. Ponadto użycie technik survivalowych w postaci znajomości roślin, które mogą stać się tak naprawdę ostatnią deską ratunku zarówno dla ratownika, jak i osoby ratowanej, mogą okazać się pożyteczne w trudnym terenie w kontekście uzupełnienia medycznych czynności ratunkowych czy świadczeń zdrowotnych wykonywanych przez ratowników medycznych, np. w warunkach izolacji, katastrof naturalnych, konfliktów zbrojnych lub działań w środowisku górskim bądź kompleksie leśnym (2).

Priorytetem każdej akcji ratowniczej jest zdrowie i życie osoby poszkodowanej, w związku z tym należy dążyć do optymalnego wykorzystania wszystkich metod i technik, nawet tych na pierwszy rzut oka niekonwencjonalnych. Należy więc zastanowić się, jakie ma to przełożenie na aktualnie obowiązujące procedury medyczne pod kątem zgodności z prawem. Jako pierwsza pojawia się Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym, która definiuje pierwszą pomoc jako zespół czynności podejmowanych w celu ratowania osoby w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego wykonywanych przez osobę znajdującą się na miejscu zdarzenia (7). Natomiast stan nagłego zagrożenia zdrowotnego będzie określany jako stan polegający na nagłym lub przewidywanym w krótkim czasie pojawieniu się objawów pogarszenia stanu zdrowia, którego bezpośrednim następstwem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu lub uszkodzenie ciała albo utrata życia, wymagające podjęcia natychmiastowych medycznych czynności ratunkowych i leczenia (7). Na tej podstawie można wywnioskować, że obowiązkiem każdego z nas jest użycie dostępnych sił i środków oraz odpowiedniej wiedzy w celu ratowania ludzkiego życia. Na tej podstawie znajomość otaczającego nas środowiska naturalnego może stać się uzupełnieniem terenowej apteczki pierwszej pomocy w sytuacjach, które mogą wydawać się kryzysowe, wymagając od nas podjęcia skutecznej pomocy.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama
Reklama
ratownicy24-na-ratunek
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.