Postępowanie ratownicze w zatruciach siarkowodorem - ratownicy24.pl
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Postępowanie ratownicze w zatruciach siarkowodorem

Zatrucie siarkowodorem to rzadkie, ale wysoce niebezpieczne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Stanowi też realne zagrożenie bezpieczeństwa dla osób udzielających pierwszej pomocy, w tym ratowników medycznych. Celem pracy jest przedstawienie postępowania ratowniczego w zatruciach siarkowodorem.

Słowa kluczowe
postępowanie ratunkowe, siarkowodór, zatrucia

Siarkowodór H2S jest drugą z najczęstszych przyczyn zatruć gazami, zaraz po tlenku węgla (1). Występuje w postaci bezbarwnego, skrajnie łatwopalnego gazu o wysokiej toksyczności. Z uwagi na ciężar większy od powietrza, często gromadzi się na dnie źle wentylowanych pomieszczeń (2). Zatrucia H2S nie zdarzają się często, jednak w przypadku ich wystąpienia objawy są poważne i niejednokrotnie kończą się śmiercią.

Najczęściej do zatruć dochodzi u pracowników fabryk przemysłowych związanych z wydobywaniem ropy naftowej, gazu ziemnego, przy produkcji barwników, pestycydów, koksu czy kwasu solnego (2, 3). Siarkowodór występuje również jako produkt rozkładu materii organicznej przez bakterie beztlenowe, dlatego jest niebezpieczny dla rolników i pracowników w zakładach chowu zwierzęcego (2, 3). Na ryzyko zatrucia narażone są także osoby nieświadome trujących właściwości H2S. Do nieszczęśliwych i często śmiertelnych wypadków dochodzi podczas prac związanych z opróżnianiem szamba, wierceniem i kopaniem studni czy wchodzeniem do studzienek kanalizacyjnych (1). Z zatruciami spowodowanymi H2S związane są również katastrofy chemiczne na większą skalę (4).

Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA) w 1991 roku umieściła siarkowodór na liście skrajnie niebezpiecznych substancji (1). Od 2001 roku wprowadzono obowiązek, by informacje o emisjach H

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.