Postępowanie w przypadku masywnego krwotoku z miejsc przejściowych – część I - ratownicy24.pl

Postępowanie w przypadku masywnego krwotoku z miejsc przejściowych – część I

Urazy, w ujęciu globalnym, są szóstą przyczyną śmierci i kalectwa osób poszkodowanych w wieku do 35 lat. Przyczyny zewnętrzne urazów są różne. Zależą one głównie od przedziału wiekowego poszkodowanych, jak i obszaru, na jakim dana populacja występuje. Wśród urazów wiodącą zewnętrzną przyczyną zgonów jest masywny krwotok. W kontekście udzielania pomocy pacjentom z masywnym krwotokiem kluczowym czynnikiem będzie czas, w jakim uda się go opanować. Następnie, zależnie od stanu pacjenta, należy podjąć odpowiednie interwencje mające na celu wyprowadzenie poszkodowanego ze stanu wstrząsu hipowolemicznego. Masywny krwotok z tzw. miejsc przejściowych może w warunkach przedszpitalnych sprawić trudności w jego ocenie i wykonaniu właściwych procedur mających na celu zatamowanie krwawienia. Celem niniejszego artykułu jest zapoznanie czytelnika z definicją masywnego krwotoku oraz krwotoku z miejsc przejściowych, ich patofizjologią, a także ze sposobami ich zaopatrywania.

Urazy są główną przyczyną zgonów i niepełnosprawności wśród poszkodowanych pediatrycznych i młodych dorosłych. Epidemiologia urazów różni się także, jeśli chodzi o obszar geograficzny, w którym dana populacja występuje. Na uwadze trzeba mieć przede wszystkim obszar miejski i wiejski, ale też poziom ekonomiczny obszaru, na jakim dochodzi do urazu. Rozpatrując epidemiologię urazów ze względu na rodzaj (odnosząc się do danych dostępnych dla terytorium Rzeczypospolitej), jako główną przyczynę masywnych urazów podaje się wypadki komunikacyjne. Kolejno za nimi znajdują się upadki z wysokości i inne przyczyny urazów (pobicie, przygniecenie, wybuch/eksplozja, porażenie prądem, tonięcie) (1). Głównym następstwem urazu (i też wiodącą przyczyną zgonów możliwych do uniknięcia) jest masywny krwotok, którego wynikiem jest wstrząs hipowolemiczny. Należy zaznaczyć, że wstrząs hipowolemiczny nie musi być wynikiem przerwania ciągłości dużego naczynia krwionośnego. Może być on wynikiem wielu mniejszych krwawień z drobnych naczyń krwionośnych, początkowo zakwalifikowanych jako niegroźne. Zarówno w przypadku masywnego krwotoku, jak i mniejszych krwawień kluczowa jest ich jak najwcześniejsza kontrola. Rozwój medycyny, wprowadzenie nowych typów urządzeń i opatrunków służących do tamowania masywnych krwotoków, jak i poprawa jakości szkoleń z zakresu pierwszej pomocy oraz kwalifikowanej pierwszej pomocy wpłynęły znacząco na poprawę przeżywalności poszkodowanych. Opaska uciskowa została ponownie wprowadzona jako jeden ze środków służących do tamowania masywnego krwotoku. W wyniku takiego łańcucha przyczynowo-skutkowego powinniśmy również zapewnić powszechne nauczanie rozpoznania, jak i odpowiedniego tamowania krwotoków z miejsc przejściowych zarówno personelowi medycznemu, jak i przy szkoleniach z pierwszej pomocy. Opanowanie skutecznego sposobu leczenia tego stanu znacząco obniża wskaźnik śmiertelności i poprawia rokowanie pacjentów dotkniętych tego rodzaju krwotokami.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama

Sklep

Najnowszy numer czasopisma<br />
Na Ratunek 2/2024<br />
<br />
<br />
<br />
<br />

Najnowszy numer czasopisma
Na Ratunek 2/2024




35,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
NOWOŚĆ: Podręczna Tarcza Ratunkowa<br />
<br />
<br />
<br />
 <br />

NOWOŚĆ: Podręczna Tarcza Ratunkowa




49,90 zł

zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
NOWOŚĆ: Pacjent pediatryczny w praktyce ratownika medycznego (e-book)<br />
<br />
<br />

NOWOŚĆ: Pacjent pediatryczny w praktyce ratownika medycznego (e-book)


49,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
KSIĄŻKA: Drożność dróg oddechowych w praktyce ratownika medycznego<br />
<br />
<br />

KSIĄŻKA: Drożność dróg oddechowych w praktyce ratownika medycznego


149,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.