Postępowanie w zaburzeniach gospodarki potasowej
Potas, wraz z innymi elektrolitami, odpowiada za regulację bilansu wodnego organizmu oraz odpowiednią pobudliwość nerwowo-mięśniową. Zaburzenia elektrolitowe należy podejrzewać szczególnie u pacjentów z niewydolnością nerek, ciężkimi oparzeniami, niewydolnością krążenia oraz cukrzycą.
Słowa kluczowe
potas, hiperkaliemia, hipokaliemia, postępowanie ratunkowe
Potas odgrywa ważną rolę w układzie enzymatycznym i hormonalnym, a także przez hemoglobinę uczestniczy w procesie oddychania. W 97% potas znajduje się w przestrzeni wewnątrzkomórkowej (stężenie 160 mmol/l), w 3% zewnątrzkomórkowej (stężenie 3,6-5,3 mmol/l – wartość badana w osoczu) (1, 3).
Potas w 10% znajduje się w erytrocytach, mózgu i kościach, pozostałe 90% ulega ciągłej przemianie. Potas jest wydalany z organizmu w 85% przez nerki, a w 15% z kałem i potem (4).
Gospodarka kwasowo-zasadowa
Optymalne pH w osoczu wynosi 7,35-7,45. Organizm radzi sobie z zaburzeniami pH poprzez odpowiednie przemieszczanie jonów wodoru, łagodząc różnice kwasowo-zasadowe, oraz innych elektrolitów między przestrzenią wewnątrz- i zewnątrzkomórkową. W zasadowicy rozwija się hipokaliemia, czyli stężenie jonów potasu w surowicy spada poniżej 3,5 mmol/l, zaś kwasica jest przyczyną hiperkaliemii, gdy stężenie wynosi ponad 5,5 mmol/l.
Obniżeniu pH w płynie zewnątrzkomórkowym o 0,1 jednostki towarzyszy zwiększenie stężenia potasu w osoczu o 0,1-1,2 mmol/l. Przyczyn zaburzeń gospodarki potasu jest wiele, więc hiperkaliemii może towarzyszyć zasadowica, a kwasicy niski poziom potasu (5, 6).
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
- Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
- Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
- Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
- Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”