Prawo pacjenta do towarzystwa osoby bliskiej podczas transportu do szpitala w aspekcie prawno-medycznym - ratownicy24.pl

Prawo pacjenta do towarzystwa osoby bliskiej podczas transportu do szpitala w aspekcie prawno-medycznym

transport
Fot. iStock

Transportowanie pacjentów w stanie zagrażającym życiu lub zdrowiu nie jest niczym nadzwyczajnym dla członków zespołów ratownictwa medycznego. Wynika to przede wszystkim ze specyfiki pracy. Dla pacjenta, który uległ wypadkowi lub zostaje zabrany do szpitala, sam kontakt z załogą ambulansu może być przeżyciem i wywoływać u niego reakcje stresowe. Niejednokrotnie pacjenci zwracają się z prośbą o to, aby podczas transportu towarzyszył im ktoś bliski. Nie zawsze jest to członek rodziny. Często ze strony zespołu spotykają się z odmową spełnienia takiej prośby. Nierzadko taka sytuacja wywołuje awanturę między zespołem a pacjentem lub rodziną. Odmowę trzeba uzasadnić. Prawa pacjenta obejmują również regulacje dotyczące uczestnictwa osoby bliskiej w procesie leczenia.

Słowa kluczowe

transport ambulansem, osoba bliska, stan zagrożenia życia

Stan zagrożenia życia i zdrowia potencjalnie może dotyczy każdego z nas. Może wynikać zarówno ze stanu nagłego chorobowego lub być spowodowany np. wypadkiem komunikacyjnym. Bardzo często toczą się dyskusje między członkami zespołów ratownictwa medycznego (ZRM), czy można odmówić pacjentowi obecności osoby bliskiej podczas transportu (udzielania świadczenia zdrowotnego)? Niejednokrotnie ratownicy medyczni – kierowcy – tłumaczą rodzinom, że są nieubezpieczone na czas transportu z pacjentem do szpitala, co jest nieprawdą i nie ma żadnych przesłanek prawnych za takim stwierdzeniem, ponieważ tyle, ile jest miejsc siedzących, tylu pasażerów może jechać pojazdem (1).

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Komentarze

reklama
reklama

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.