Przyszłość defibrylacji
Defibrylator w ręku biegnącego do pacjenta ratownika medycznego jest dziś czymś oczywistym. Jednak kilkadziesiąt lat temu urządzenia tego typu dostępne były jedynie w szpitalach, a wykorzystanie ich w ambulansach wydawało się bardzo odległe. Obecnie nie potrafimy sobie wyobrazić pracy zespołów ratownictwa medycznego bez tego podstawowego narzędzia do terapii elektrycznej pacjenta w stanach zagrożenia życia.
Od czasu pojawienia się pierwszych wytycznych zabiegów resuscytacyjnych wiemy, że ani prawidłowa wentylacja, ani poprawnie wykonywane uciśnięcia klatki piersiowej, ani nawet właściwa farmakoterapia nie są w stanie przywrócić życia pacjentowi z NZK w rytmie migotania komór, a jedynym ratunkiem dla takiej osoby jest przeprowadzenie defibrylacji zewnętrznej. Liczne badania ukazują zatrważającą skalę problemu – rocznie dotyka on ok. 700 tys. osób w Europie i ok. 50 tys. osób w Polsce. Wg danych GUS choroby układu krążenia są najczęstszą przyczyną śmierci w naszym kraju – stanowią 46% wszystkich przyczyn zgonów. Ukazuje to konieczność pilnego wdrożenia programu powszechnego dostępu do zewnętrznych defibrylatorów automatycznych, zwanych w skrócie AED.
Dziś niewielka skrzynka zawierająca AED oraz tabliczka z symbolem serca i błyskawicy jest dość częstym widokiem, a same defibrylatory nie wywołują już takiej konsternacji jak jeszcze kilka lat temu. Coraz częściej AED są nieodzownym elementem wyposażenia biur, hoteli, galerii handlowych, lotnisk i innych miejsc użyteczności publicznej.
Biorąc pod uwagę rosnącą popularność defibrylatorów AED oraz coraz większą świadomość społeczną ich istotnej roli, może warto zastanowić się, jak kwestia ta będzie wyglądała w przyszłości?
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
- Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
- Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
- Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
- Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”