Transport pacjenta z Sars-CoV-2 - ratownicy24.pl
Reklama

Transport pacjenta z Sars-CoV-2

Dzień dobry

Moje pytanie dotyczy transportu pacjenta z zaostrzeniem niewydolności oddechowej w wyniku zakażenia Sars-CoV-2 – Spo2 < 80%. Transport w warunkach ZRM P. Oprócz standardowego monitoringu, odpowiedniej pozycji, tlenoterapii biernej, jaka Państwa zdaniem dostępna farmakoterapia mogłaby pomóc temu pacjentowi podczas transportu trwającego 1-2h.

Zdaniem eksperta

Piotr Szwedziński

Dzień dobry.
Postępowanie z pacjentem powinno być zgodne z zaleceniami ministerstwa zdrowia w sprawie postępowania ZRM z pacjentem spełniającym kryteria epidemiologiczne:
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwjY-sWA-8LtAhXnlYsKHaH4CYoQFjAAegQIBRAC&url=https%3A%2F%2Fwww.gov.pl%2Fattachment%2F4fa2e08f-bd38-4895-8f3c-fc871294e9c5&usg=AOvVaw0WMlWRTKogFuluvAwiUeFB
Zgodnie z powyższymi zaleceniami opisany Przez Pana pacjent będzie spełniał kryterium C. Punkt 3 zaleceń wskazuje aby w razie potrzeby zastosować standardowe objawowe postępowanie w przypadku duszności oraz unikać nebulizacji. Biorąc pod uwagę farmakoterapię najważniejszym lekiem dla pacjenta zakażonego wirusem SARS CoV 2 i saturacją <90% jest tlen. Tlenoterapia bierna powinna być zastosowana z użyciem tlenu o wysokim przepływie z użyciem maski która zapewni stężenia tlenu w mieszaninie oddechowej wynoszące powyżej 90% (maska z rezerwuarem). Stosując się do zalecać i unikając nebulizacji na pewno lekami które standardowo stosuje się w przypadku duszności są glikokortykosteroidy. Zgodnie z zaleceniami Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji dotyczącej Farmakoterapii COVID-19 rekomendowanym sterydem jest deksametazon:
https://www.mp.pl/covid19/zalecenia/253994,farmakoterapia-covid-19-aktualizacja-zalecen-agencji-oceny-technologii-medycznych-i-taryfikacji
Dawkowanie deksametazonu wynosi 4-16mg na dobę, wyjątkowo do 32 mg na dobę, natomiast w stanach nagłych zagrażających życiu mogą być potrzebne większe dawki. W przypadku transportu trwającego 1-2 godz można podawać deksametazon w dawkach frakcjonowanych. Do rozważenia są inne leki standardowo stosowane w przypadku duszności np. benzodiazepiny, czy też leki standardowo stosowane w duszności pochodzenia astmatycznego takie jak siarczan magnezu czy adrenalina, jednak te ostatnie mogą nie być skuteczne. W przypadku wystąpienia gorączki należy rozważyć również podanie metamizolu lub paracetamolu w celu obniżenia temperatury ciała.
W przypadku narastającej niewydolności oddechowej należy również rozważyć wspomaganie wentylacji pacjenta oraz przyrządowe udrażnianie dróg oddechowych.
Reklama

Sklep

Najnowszy numer czasopisma<br />
Na Ratunek 2/2024<br />
<br />
<br />
<br />
<br />

Najnowszy numer czasopisma
Na Ratunek 2/2024




35,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
NOWOŚĆ: Podręczna Tarcza Ratunkowa<br />
<br />
<br />
<br />
 <br />

NOWOŚĆ: Podręczna Tarcza Ratunkowa




49,90 zł

zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
NOWOŚĆ: Pacjent pediatryczny w praktyce ratownika medycznego (e-book)<br />
<br />
<br />

NOWOŚĆ: Pacjent pediatryczny w praktyce ratownika medycznego (e-book)


49,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
KSIĄŻKA: Drożność dróg oddechowych w praktyce ratownika medycznego<br />
<br />
<br />

KSIĄŻKA: Drożność dróg oddechowych w praktyce ratownika medycznego


149,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.