Ratownictwo pola walki – poziomy zabezpieczenia medycznego misji poza granicami kraju w ramach struktur NATO - ratownicy24.pl

Ratownictwo pola walki – poziomy zabezpieczenia medycznego misji poza granicami kraju w ramach struktur NATO

ratownictwo pola walki
fot.: iStock

Niniejszy tekst przybliża organizację systemu zabezpieczenia medycznego Sił Zbrojnych na misjach poza granicami kraju. Zostały opisane poziomy zabezpieczenia na kolejnych szczeblach dowodzenia wraz z zakresem wykonywanych działań. W pracy uwzględniono również program szkolenia żołnierzy z zakresu pierwszej pomocy i ratownictwa taktycznego. Zwrócono uwagę jedynie na niewielką część obszernego zagadnienia, jakim są medycyna pola walki oraz zabezpieczenie medyczne Sił Zbrojnych, które wymagają dalszych badań oraz bardziej szczegółowego opracowania.

Słowa kluczowe
medycyna pola walki, ratownictwo medyczne, zabezpieczenie medyczne, Siły Zbrojne RP, ratownik pola walki

Problem zabezpieczenia medycznego od zawsze towarzyszył działaniom zbrojnym. Do czasu wybuchu II wojny światowej pomoc rannym polegała głównie na uśmierzaniu bólu i podstawowym opatrywaniu ran. Nie było wówczas rozbudowanego systemu opieki zdrowotnej, a działania często ograniczały się jedynie do udzielenia pierwszej pomocy, ponieważ ówczesna technologia nie pozwalała na utrzymanie zdolności bojowych osób rannych. Punktem zwrotnym w dziedzinie wojskowego zabezpieczenia medycznego był konflikt koreański, podczas którego po raz pierwszy zastosowano ewakuację powietrzną poszkodowanych wskutek działań zbrojnych. Znacznie przyspieszono proces ewakuacji z pola walki, co pozwoliło na organizację wyspecjalizowanych zespołów medycznych z dala od zagrożenia, które mogły skupić się na ratowaniu życia ludzi.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Komentarze

reklama
reklama

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.