Repetytorium postępowania w ostrym zapaleniu krtani u pacjenta pediatrycznego - ratownicy24.pl
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Repetytorium postępowania w ostrym zapaleniu krtani u pacjenta pediatrycznego

Autorzy artykułu omawiają postępowanie w ostrym zapaleniu krtani u pacjenta pediatrycznego. W publikacji omówiono przyczyny występowania tego schorzenia, jego objawy, możliwe powikłania oraz sposób leczenia.

Słowa kluczowe

pacjent pediatryczny, zapalenie krtani, podgłośniowe zapalenie krtani, nadgłośniowe zapalenie krtani

Wstęp

Zapalenie krtani to jedna z możliwych infekcji dróg oddechowych, która dotyka zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. Każdego roku szczyt zachorowań odnotowywany jest w sezonie jesienno-zimowym. Przebieg zapalenia krtani bywa różny – od postaci łagodnej, aż po ciężką niewydolność oddechową z zagrożeniem drożności dróg oddechowych. Postać ostra dotyczy jednak najczęściej dzieci w wieku poniżej 10. r.ż.

Ma to związek przede wszystkim z różnicami anatomicznymi w budowie dróg oddechowych (w tym krtani) u noworodków, niemowląt i młodszych dzieci. Ratownik medyczny w pracy niejednokrotnie spotyka się z sytuacjami zapalenia krtani u dzieci w różnym wieku. Odpowiednie postępowanie, zwłaszcza w gwałtownym przebiegu choroby może być decydujące i uchronić dziecko przed nagłym zatrzymaniem krążenia wskutek niewydolności oddechowej, a więc w związku z hipoksją.

Anatomia dróg oddechowych – pacjent pediatryczny a pacjent dorosły

Krtań to jeden z narządów dróg oddechowych człowieka, który łączy ze sobą gardło i tchawicę. Do jej najważniejszych właściwości należy pełnienie funkcji ochronnej niższych partii dróg oddechowych. Służy ona również do wydawania dźwięków. W budowie szkieletu krtani wyróżniamy chrząstki: tarczowatą, nagłośniową, pierścieniowatą oraz parzyste chrząstki nalewkowate, różkowate i klinowate. Jama krtani anatomicznie dzieli się na trzy piętra:

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.