Repetytorium postępowania w przypadku podejrzenia zatrucia grzybami - Strona 2 z 2 - ratownicy24.pl
Reklama

Repetytorium postępowania w przypadku podejrzenia zatrucia grzybami

Dyskusja

Zarówno w polskiej, jak i zagranicznej literaturze znajduje się szereg publikacji opisujących różne przypadki zatrucia grzybami. Odwołując się do wybranego piśmiennictwa, warto przytoczyć pracę Vaibhav et al., w której poddano analizie studium trzech przypadków śmiertelnego zatrucia grzybami. Badanie dotyczyło: dziewczynki (12 lat), kobiety (61 lat) oraz mężczyzny (63 lata). W przeprowadzonej sekcji zwłok wykazano podwyższoną aktywność enzymów wątrobowych z koagulopatią i encefalopatią 3. stopnia u każdej z tych osób.

Z. Qin et al. w swojej pracy objęli badaniem retrospektywnym studium przypadku 55-letniego mężczyzny ze wstępną diagnozą zatrucia grzybami. Pacjent zgłosił się do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR) z dolegliwościami występującymi od 2 dni, takimi jak zawroty głowy, nudności i wymioty z dusznością, które pojawiły się kilka godzin po spożyciu grzybów. W początkowym zapisie EKG zaobserwowano cechy wskazujące na rozwój ostrego zespołu wieńcowego (OZW) przedniej ściany z uniesieniem odcinka ST (STEMI), choć arytmia uwidoczniła wystąpienie bloku przedsionkowo-komorowego III stopnia. Rozważano także hiperkaliemię, jednakże prawidłowy wynik potasu wykluczył tę możliwość. W ramach diagnostyki różnicowej wykonano badania laboratoryjne i obrazowe, ujawniając ogólnie podwyższoną troponinę I (cTnI) i enzymy mięśnia sercowego, co dodatkowo wskazywało na OZW. U pacjenta podjęto dalszą diagnostykę w celu potwierdzenia zespołu dysfunkcji wielonarządowej, zatrucia grzybami, wirusowego zapalenia mięśnia sercowego lub OZW z blokiem III stopnia. Ostateczną diagnozą u tego pacjenta okazało się zapalenie mięśnia sercowego wywołane na skutek zatrucia grzybami. Zastosowano leczenie farmakologiczne ukierunkowane na poprawę funkcjonowania mięśnia sercowego, antykoagulację, ochronę wątroby i nerek. Wprowadzono dodatkowe leczenie objawowe w zależności od stanu pacjenta. Po kilku dniach hospitalizacji mężczyznę wypisano do domu w stanie ogólnie dobrym. Na podstawie tego przypadku można dojść do wniosku, że zapalenie mięśnia sercowego może być wywołane na skutek toksycznego zadziałania grzybów. Obraz kliniczny takiego pacjenta jest podobny do OZW, powoduje jednak nierówną repolaryzację i wydłużenie odstępu QT. W sytuacji rozległego uszkodzenia komórek mięśnia sercowego może to skutkować niskim napięciem w odprowadzeniach kończynowych i zmianami odcinka ST. Możliwe jest wystąpienie także bloku przedsionkowo-komorowego III stopnia. Chociaż zapalenie mięśnia sercowego wywołane zatruciem grzybami należy do sytuacji rzadko spotkanych, należy rozważyć taką możliwość.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Reklama
Reklama

Sklep

Najnowszy numer czasopisma<br />
Na Ratunek 2/2024<br />
<br />
<br />
<br />
<br />

Najnowszy numer czasopisma
Na Ratunek 2/2024




35,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
NOWOŚĆ: Podręczna Tarcza Ratunkowa<br />
<br />
<br />
<br />
 <br />

NOWOŚĆ: Podręczna Tarcza Ratunkowa




49,90 zł

zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
NOWOŚĆ: Pacjent pediatryczny w praktyce ratownika medycznego (e-book)<br />
<br />
<br />

NOWOŚĆ: Pacjent pediatryczny w praktyce ratownika medycznego (e-book)


49,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
KSIĄŻKA: Drożność dróg oddechowych w praktyce ratownika medycznego<br />
<br />
<br />

KSIĄŻKA: Drożność dróg oddechowych w praktyce ratownika medycznego


149,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.