RPO pyta resort zdrowia o pomniejszanie zespołów ratownictwa medycznego
Rzecznik Praw Obywatelskich podjął działania w Ministerstwie Zdrowia w związku z przekształcaniem trzyosobowych zespołów ratownictwa medycznego w dwuosobowe. Te zmiany wywołane są kwestiami finansowymi. Rzecznik kieruje pytanie do MZ, czy planowane jest zwiększenie finansowania systemu ratownictwa medycznego.
Do Rzecznika Praw Obywatelskich dotarło pismo Ogólnopolskiego Pracowniczego Związku Zawodowego „Konfederacja Pracy”, w którym związek skierował prośbę o interwencję w sprawie zmiany liczby członków zespołów ratownictwa medycznego z trzech do dwóch osób.
W piśmie wskazano, że taka sytuacja negatywnie wpływa na jakość udzielanych świadczeń medycznych oraz uniemożliwia przeprowadzanie medycznych czynności ratunkowych zgodnie z wytycznymi i aktualną wiedzą medyczną. Skutkuje to gorszymi rokowaniami pacjentów w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego.
Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Stanisław Trociuk skontaktował się z ministrem zdrowia, aby uzyskać informacje na temat działań podjętych w tej kwestii.
W odpowiedzi sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, Waldemar Kraska, wskazał na regulacje prawne dotyczące składu zespołów ratownictwa medycznego. ZRM dzieli się na zespoły specjalistyczne (ZRM S) i zespoły podstawowe (ZRM P), z uwzględnieniem minimalnej liczby osób uprawnionych do wykonywania medycznych czynności ratunkowych w każdym zespołowym typie.
Kraska podkreślił, że Ministerstwo Zdrowia nie ma bezpośredniego wpływu na liczebność obsady w ZRM ponad ustawowe minimum. Decyzje w tej kwestii podejmują dysponenci, czyli podmioty lecznicze współpracujące z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ).
Dodatkowo, Kraska zaznaczył, że przepisy pozwalają na finansowe premiowanie zespołów ratownictwa medycznego z większą obsadą, lepszym wyposażeniem oraz wyższymi kwalifikacjami.
– Jakkolwiek zgodzić należy się ze stanowiskiem Ministra, że decyzja podmiotu leczniczego dotycząca liczebności zespołów ratownictwa powinna być podejmowana przy uwzględnieniu m.in. doświadczenia zawodowego członków zespołów, wyposażenia ambulansu w urządzenia ułatwiające transport pacjenta i prowadzenie reanimacji, obciążenia zespołu wyjazdami czy specyfiki obszaru działania, niemniej jednak w praktyce to kwestie finansowe determinują strukturę zespołów – skomentował Rzecznik.
Jak wskazano w raporcie NIK z 2020 roku, system ratownictwa medycznego niezmiennie boryka się z niedofinansowaniem. Przekłada się to na przekształcanie zespołów ratownictwa medycznego z trzyosobowych w dwuosobowe.
Rzecznik poprosił ministra o wyjaśnienia w tej sprawie oraz o informację, czy planowane są dodatkowe środki finansowe na system ratownictwa medycznego.
Źródło: mp.pl