Samobójstwo - zagrożenie - ratownicy24.pl

Samobójstwo – zagrożenie

OPM_2_20_warto_wiedziec_ZAGROZENIE_SAMOBOJSTWEM_iStock-1209439380
Fot. iStock

Dla zespołu ratownictwa medycznego próba samobójcza to sytuacja trudna decyzyjnie. Obok wywiadu z pacjentem, należy również zasięgnąć opinii najbliższych i środowiska. Empatia, unikanie wartościowania i moralizatorskiej postawy oraz szczerość wobec pacjenta to podstawa i grunt do budowania więzi terapeutycznej. Ratownik w stosunku do bliskich osoby, która próbowała popełnić samobójstwo, musi więc postępować zdecydowanie, każde wahanie może przekreślić schemat działania. Wzrost zachorowań i wezwań do pacjentów psychiatrycznych wymusza konieczność skonstruowania nowych procedur.

Słowa kluczowe: zaburzenia psychiczne, zagrożenie samobójstwem, zdrowie psychiczne, depresja, schizofrenia, zespół ratownictwa medycznego

Pierwszy artykuł o samobójstwie oraz o skali wystąpienia jego zagrożenia opublikowaliśmy na łamach czasopisma „Na Ratunek” w 2011 roku. Od tego czasu podejście do kluczowych zagadnień w tym zakresie dość istotnie się zmieniło. Okazuje się na przykład, że z całego otaczającego nas świata nie tylko człowiek podnosi na siebie rękę. W neurobiologii tłumaczono nam wcześniej, że zwierzęta nie posiadają świadomości, a jedynie instynkt. Niektórzy naukowcy twierdzą jednak, że są one zdolne do popełnienia samobójstwa, szczególnie te tak zwane „społeczne”, towarzyszące człowiekowi od zarania dziejów. Przykładem są psy znane na całym świecie z tak zwanego Mostu Psów Samobójców OVERTON, niedaleko szkockiej wsi Milton.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
  • Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
  • Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
  • Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
  • Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”
zarejestruj się

Logowanie

Komentarze

reklama

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.