Serce na wakacjach
Migotanie przedsionków jest bardzo częstą arytmią w polskiej populacji. W artykule opisano najnowsze doniesienia naukowe dotyczące postępowania w migotaniu przedsionków z uwzględnieniem alkoholu jako czynnika możliwie wyzwalającego arytmie.
Słowa kluczowe
migotanie przedsionków, alkohol, upijanie się
Alkohol etylowy jest substancją powszechnie spożywaną na świecie. Dane epidemiologiczne prezentowane przez WHO w globalnym raporcie dotyczącym alkoholu i zdrowia wykazują związek między ilością i wzorcem spożycia alkoholu a pojawieniem się chorób takich jak:
- nadciśnienie tętnicze,
- migotanie i trzepotanie przedsionków,
- udar krwotoczny lub niedokrwienny.
W tym artykule zostaną opisane tzw. zespół serca wakacyjnego (ang. holiday heart syndrome) oraz proarytmiczne skutki spożywania alkoholu, które wiążą się z wystąpieniem napadu migotania przedsionków (1).
Zespół serca wakacyjnego
Charakteryzuje się wystąpieniem nagłych zaburzeń rytmu serca lub przewodzenia impulsu w mięśniu sercowym, związanych ze znacznym spożyciem alkoholu u osób bez innych dowodów klinicznych na istnienie choroby serca. W 1978 roku pojawiły się pierwsze doniesienia naukowe na ten temat. Autorzy badania zaobserwowali zwiększoną liczbę hospitalizacji związanych z zaburzeniami rytmu serca z powodu upijania się w miesiącach wakacyjnych. Występowanie zaburzeń rytmu serca może nastąpić bezpośrednio po spożyciu alkoholu lub nawet do 36 godzin od intoksykacji (2-4, 8).
Upijanie się (ang.
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować:
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów z zakresu medycyny ratunkowej
- Otworzymy dla Ciebie wybrane video-szkolenia, dzięki którym na bieżąco zaktualizujesz swoją wiedzą
- Otrzymasz dostęp do tematycznych e-booków
- Zagwarantujemy Ci aktualizację kalendarium wydarzeń ratowniczych
- Zyskasz dostęp do wszystkich wywiadów z działu: „Z ratowniczym pozdrowieniem”