Serce na wakacjach - ratownicy24.pl

Serce na wakacjach

fot.iStock

Migotanie przedsionków jest bardzo częstą arytmią w polskiej populacji. W artykule opisano najnowsze doniesienia naukowe dotyczące postępowania w migotaniu przedsionków z uwzględnieniem alkoholu jako czynnika możliwie wyzwalającego arytmie.

Słowa kluczowe
migotanie przedsionków, alkohol, upijanie się

Alkohol etylowy jest substancją powszechnie spożywaną na świecie. Dane epidemiologiczne prezentowane przez WHO w globalnym raporcie dotyczącym alkoholu i zdrowia wykazują związek między ilością i wzorcem spożycia alkoholu a pojawieniem się chorób takich jak:

  • nadciśnienie tętnicze,
  • migotanie i trzepotanie przedsionków,
  • udar krwotoczny lub niedokrwienny.

W tym artykule zostaną opisane tzw. zespół serca wakacyjnego (ang. holiday heart syndrome) oraz proarytmiczne skutki spożywania alkoholu, które wiążą się z wystąpieniem napadu migotania przedsionków (1).

Zespół serca wakacyjnego

Charakteryzuje się wystąpieniem nagłych zaburzeń rytmu serca lub przewodzenia impulsu w mięśniu sercowym, związanych ze znacznym spożyciem alkoholu u osób bez innych dowodów klinicznych na istnienie choroby serca. W 1978 roku pojawiły się pierwsze doniesienia naukowe na ten temat. Autorzy badania zaobserwowali zwiększoną liczbę hospitalizacji związanych z zaburzeniami rytmu serca z powodu upijania się w miesiącach wakacyjnych. Występowanie zaburzeń rytmu serca może nastąpić bezpośrednio po spożyciu alkoholu lub nawet do 36 godzin od intoksykacji (2-4, 8).

Upijanie się (ang. binge drinking)

W angielskojęzycznym piśmiennictwie można znaleźć określenie binge drinking, które odpowiada epizodycznemu spożyciu dodatkowych nadmiernych porcji alkoholu. Zaobserwowano zależność pomiędzy występowaniem napadu migotania przedsionków (napadu AF) a epizodem upijania się alkoholem pacjentów z chorobami sercowo-naczyniowymi, którzy przewlekle spożywali etanol w mniejszych ilościach. Zależność pomiędzy przyjmowaniem alkoholu i napadem AF występuje również u osób spożywających systematycznie duże ilości alkoholu (9).

reklama

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.