Serce na wakacjach - Strona 2 z 5 - ratownicy24.pl

Serce na wakacjach

Patofizjologia

Patofizjologia omawianego zespołu jest złożona i nie do końca poznana. Istnieje kilka teorii wyjaśniających arytmogenne działanie alkoholu etylowego:

 1. prowokowanie zaburzeń przewodzenia – uznaje się, że ostre spożycie alkoholu spowalnia przewodzenie w układzie bodźcoprzewodzącym, szczególnie w obszarze przedsionków i pęczku Hisa, co sprzyja niejednorodności przewodzenia, występowaniu pobudzeń nawrotnych i podtrzymaniu arytmii (4, 8, 12).
 2. wpływ alkoholu na układ autonomiczny – spożycie alkoholu może spowodować wzrost wytwarzania endogennych katecholamin, takich jak adrenalina i noradrenalina, przez rdzeń nadnerczy. Zauważono, że intoksykacja alkoholem wywołuje w organizmie stan wzmożonego napięcia adrenergicznego, który utrzymuje się przez 24 godziny po spożyciu, co może tłumaczyć, dlaczego to właśnie w okresie trzeźwienia dochodzi do wyzwolenia migotania przedsionków (8, 12).
 3. zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej – moczopędny efekt intoksykacji alkoholem może wpływać na występowanie migotania przedsionków na drodze zaburzeń wodno-elektrolitowych. Ta komponenta jest istotna z punktu widzenia dalszego postępowania, gdyż wyrównanie gospodarki wodno-elektrolitowej często przynosi korzystny efekt nawet w monoterapii, mowa tu o uzupełnianiu głównie jonów potasu oraz magnezu (8, 12).

Postępowanie

Prawidłowe rozpoznanie opiera się na wywiadzie oraz badaniu fizykalnym. Główną informacją sugerującą zespół wakacyjnego serca jest wystąpienie zgłaszanych niepokojących objawów kardiologicznych po epizodzie picia alkoholu. Dodatkowo często obserwowane występujące po spożyciu alkoholu wymioty, wzmożone oddawanie moczu i biegunka mogą sprzyjać rozwojowi zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej.

Objawy towarzyszące wystąpieniu arytmii:

 • ból w klatce piersiowej,
 • kołatanie serca,
 • duszność,
 • zaburzenia świadomości, niepokój,
 • ogólne osłabienie,
 • bóle i zawroty głowy.

Najczęściej występującą arytmią jest migotanie przedsionków. Osoby bez strukturalnej choroby serca w przypadku prawidłowej częstości rytmu mogą wcale nie odczuwać u siebie wystąpienia arytmii, co sprawia, że duża część przypadków pozostaje nierozpoznana. Migotanie przedsionków z szybką częstością rytmu znacznie częściej powoduje powstanie niepokojących objawów, co przyczynia się do tego, że dopiero ta grupa pacjentów może znacznie częściej aktywować system Państwowe Ratownictwo Medyczne.

NAR_3_21_wiedza_w_praktyce_SERCE_NA_WAKACJACH_TAB_1
Tab. 1. Porównanie skuteczności kardiowersji elektrycznej w zależności od energii wyładowania (10)

Rozpoznanie arytmii ustala się oczywiście na podstawie analizy 12-odprowadzeniowego EKG, spełniającego kryterium migotania przedsionków:

 • rytm serca niemiarowy,
 • brak widocznych załamków P,
 • widoczna fala f.

Możliwości terapeutyczne ratownika medycznego

Postępowanie zespołu ratownictwa medycznego będzie zależne od stanu pacjenta. W przypadku zaburzeń rytmu w pierwszej kolejności należy określić, czy pacjent jest stabilny, czy też ma cechy niestabilności hemodynamicznej.

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.